Reklama

Wiadomości

Ukraina ubezpieczyła wszystkie elektrownie jądrowe na wypadek awarii

Autor. Mikhail Volkov/ Unsplash/ Domena publiczna

W czerwcu Energoatom zawarł umowę ubezpieczenia na ponad 5 mld hrywien od szkód powstałych w wyniku wypadku jądrowego we wszystkich czterech elektrowniach jądrowych Ukrainy – podało biuro prasowe spółki.

Reklama

Decyzja ma również związek z niebezpieczeństwem, jakie niesie ze sobą obecność rosyjskich żołnierzy na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej oraz ich nieodpowiedzialnym zachowaniem. Media donoszą o zaminowaniu przez okupacyjne wojska dachów budynków w których znajdują się jednostki jądrowe.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Umowa zawiesza tym samym ochronę elektrowni w Zaporożu, ponieważ nie jest ona obecnie kontrolowana przez Ukrainę oraz jej jedynego legalnego operatora – Energoatom. Spółka stwierdziła, że podobne wyłączenia od umowy, dotyczące wojskowych przyczyn wypadków jądrowych, obowiązywały we wcześniejszych umowach ubezpieczeniowych i są standardową praktyką światową.

W przypadku pozostałych siłowni jądrowych działających na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę, ubezpieczenie szkód, które mogą powstać w wyniku wypadku jądrowego, jest w pełni obowiązujące.

Reklama

Komentarze

    Reklama