Reklama

Wiadomości

Szwedzi podpisali umowy z Westinghouse i Framatome na dostawy paliwa jądrowego

Autor. Vattenfall / Press Pack

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall podpisał umowy z firmami Westinghouse i Framatome na długoterminowe dostawy paliwa jądrowego do reaktorów w dwóch elektrowniach - poinformowała w czwartek szwedzka spółka. W lutym br. Vattenfall ogłosił, że wstrzymuje import paliwa jądrowego z Rosji.

Reklama

"Umowy z Westinghouse Electric Sweden i Framatome zapewnią dostawy paliwa do pięciu reaktorów jądrowych w Forsmark i Ringhals począwszy od 2024 r." - przekazał Vattenfall.

Reklama

Westinghouse to firma kontrolowana przez Amerykanów, a pakiet większościowy Framatome ma francuski koncern Electricite de France (EDF).

Czytaj też

"Umowy te są zgodne z naszą strategią niezależności od poszczególnych dostawców i krajów" - podał w oświadczeniu Ove Nilsson z Vattenfall Nuclear Fuel. "Ocena i decyzja opierają się na kryteriach technicznych i handlowych, a także na ambitnym dążeniu Vattenfall do zrównoważonego rozwoju w łańcuchu dostaw" - dodał.

Reklama

Vattenfall AB to szwedzki koncern energetyczny, w pełni kontrolowany przez państwo. Obsługuje sieci energetyczne w Szwecji, Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii.

24 lutego br. firma ogłosiła, że do odwołania wstrzymuje import paliwa jądrowego z Rosji.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama