Reklama

Wiadomości

Szef MAEA: linia energetyczna do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej została naprawiona

Autor. Telegram / @Енергоатом

Linia energetyczna, łącząca Zaporoską Elektrownię Jądrową z ukraińską siecią, została naprawiona i połączenie przywrócono – powiadomił w niedzielę na Twitterze szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.

Reklama

„Nasi specjaliści w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej potwierdzają, że linia energetyczna, która została wczoraj utracona, została naprawiona i przyłączona do sieci" – powiadomił Grossi. Zaznaczył, że jest to „tymczasowa ulga" w trudnej sytuacji.

Reklama

Czytaj też

Reklama

„Potrzebna jest strefa ochrony" – podkreślił Grossi i zapowiedział, że uda się do Kijowa i spotka z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Informację o przywróceniu połączenia z Zaporoską Elektrownią Jądrową przekazał również ukraiński koncern Enerhoatom. „Ukraińscy specjaliści odremontowali i podłączyli linię wysokiego napięcia 750 kW Zaporoska Elektrownia Jądrowa – Dniprowska" – powiadomił Enerhoatom na Telegramie.

Linia ta, jak podano, została uszkodzona 8 października w wyniku rosyjskiego ostrzału terenów kontrolowanych przez Ukrainę w obwodzie dniepropietrowskim. „W efekcie doszło do całkowitego odłączenia elektrowni od prądu i konieczne było włączenie generatorów rezerwowych" – podano.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama