Reklama

Wiadomości

Ruszyła budowa kanadyjskiego BWRX-300. Ten sam SMR ma powstać w Polsce

Fot. nuclear.gepower.com
Fot. nuclear.gepower.com

Aecon - wykonawca nowego bloku jądrowego z reaktorem BWRX-300 w kanadyjskim Darlington - zaczął już roboty na palcu budowy. Jak poinformował PAP wiceprezes firmy Greg Thede, na razie są to prace nie wymagające licencji dozoru jądrowego.

W Polsce nad budową reaktorów BWRX-300 pracuje OSGE - spółka Orlenu i Synthosu. OSGE podpisała ostatnio kolejne umowy z firmami zza oceanu zaangażowanymi w budowę w Darlington. Obok Aecon to inżynier kontraktu AtkinsRealis oraz projektant reaktora GE Hitachi Nuclear Energy (GEH). Przewidują m.in. transfer do Polski wiedzy i doświadczeń z budowy w Kanadzie.

Reklama

„W ciągu ostatniego roku na miejscu budowy w Darlington trwały prace przygotowawcze, oczyszczanie terenu. Ostatnio zaczęliśmy już zaawansowane roboty, które nie wymagają jeszcze licencjonowania przez dozór jądrowy. To na przykład niektóre wykopy w miejscach, w którym znajdzie się reaktor czy system chłodzący” - wyjaśnił Thede. Jak dodał, na miejscu pracuje ponad 100 osób i ciężki sprzęt.

„Zamówiliśmy ciężkie dźwigi do budowy tzw. wyspy jądrowej, niektóre ciężkie elementy, urządzenia TBM do drążenia tuneli, którymi popłynie do reaktora woda chłodząca z jeziora Ontario” - poinformował wiceprezes Aecon.

Czytaj też

Rozpoczęcie robót przy części jądrowej wymaga pozwolenia kanadyjskiego dozoru jądrowego CNSC. Operator nowego bloku, firma Ontario Power Generation, oczekuje, że dostanie je na początku 2025 r. „Wtedy prace ruszą pełną parą. W pierwszej kolejności będzie to wykop o głębokości blisko 35-40 m pod zbiornik ciśnieniowy reaktora, a potem wylanie pierwszego tzw. betonu jądrowego” - powiedział Thede.

Jak dodał, równolegle Aecon działa w innych obszarach, np. poznając projekt budynku reaktora, co wymaga bliskiej współpracy z GE Hitachi, które jest projektantem technologii BWRX-300. „To bardzo skomplikowana betonowo-stalowa konstrukcja. Jak tylko zapoznamy się z projektem, trafi on do naszych fabryk, aby zakłady potwierdziły, że możemy to zbudować sprawnie, spełniając wszystkie wymagania. Gdy dozór jądrowy da zielone światło, w Darlington ruszy budowa na pełną skalę” - wyjaśnił Greg Thede.

Czytaj też

Reklama

Aecon to jedna z czołowych kanadyjskich firm z sektora budownictwa jądrowego. Pracuje np. przy programie remontów reaktorów Candu w elektrowniach jądrowych prowincji Ontario. Firma pracowała też przy projekcie Vogtle – właśnie ukończonej w USA elektrowni jądrowej z reaktorami AP1000 Westinghouse.

„Dostarczyliśmy tam szereg zbudowanych w naszych fabrykach modułów do nowych bloków zawierających zawory, orurowanie, siłowniki itd. W przypadku reaktorów AP1000 zachowaliśmy zdolności do produkowania pewnych elementów, gdyby miało się to przydać w przyszłości przy innych inwestycjach. Cały czas budujemy też różne elementy dla klientów w Kanadzie” - powiedział wiceprezes.

Czytaj też

Według niego ostatnia umowa OSGE z Aecon dowodzi, że firma jest zainteresowana współpracą z OSGE i transferem swojej wiedzy. „Zarówno z wielu lat doświadczeń w sektorze, jak i tego, co wiemy i będziemy wiedzieć o budowie BWRX-300. Nam z kolei pozwoli lepiej zrozumieć, jaką rolę możemy odegrać w polskim projekcie OSGE” - wyjaśnił.

W jego ocenie w ciągu 12-18 miesięcy Aecon pokaże własne szacunki kosztów, potencjalny harmonogram, sekwencję procesu budowy, zbiór ryzyk itd. „To będzie szansa, aby oszacować, ile co będzie kosztować w porównaniu do budowy pierwszego reaktora w Kanadzie, ponieważ struktura kosztów różni się między Polską a Kanadą. Ceny komponentów, jak beton czy stal, ale też urządzeń potrzebnych do budowy są odmienne” - zaznaczył wiceprezes Aecon.

Reklama

Jak dodał, dzięki umowie Aecon może ocenić plany i założenia OSGE, wskazać ryzyka, zoptymalizować pewne procesy, wskazać, czym będzie się różniło wykonanie ich w Kanadzie i w Polsce. „Będziemy więc czymś w rodzaju konsultanta ds. wykonawstwa. Możliwe będzie nasze uczestnictwo w procesie wykonawczym albo jakieś porozumienie z wykonawcą, którego wybierze OSGE. W każdym z tych przypadków dostarczymy wiedzy z projektu kanadyjskiego” - zaznaczył Thede.

Czytaj też

BWRX-300 należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie ze względu na stosunkowo niewielką moc - 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR - małych reaktorów modułowych. Pierwszy taki reaktor ma powstać dla OPG właśnie w Darlington. Kolejny, zgodnie z planami OSGE, ma powstać w Polsce do końca dekady.

W grudniu 2023 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało tzw. decyzje zasadnicze dla sześciu lokalizacji pod bloki z BWRX-300. Są to: Stawy Monowskie koło Oświęcimia, Włocławek, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, Kraków – Nowa Huta i Stalowa Wola – Tarnobrzeg.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama