Reklama

Wiadomości

Coraz bliżej ostatecznej decyzji ws. morskich farm Polenergii. Jest umowa na ponad 1,6 mld zł

Autor. Polenergia / mat. prasowe

Spółki zależne Polenergii i Equinora podpisały umowy z Heerema Marine Contractors umowy na transport i instalację fundamentów turbin oraz morskich stacji transformatorowych. Łączny koszt tych prac sięga 390 mln euro.

Projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 są rozwijane przez Polenergię we współpracy z Equinorem (obydwie spółki mają po 50 proc. udziałów). 2 lipca ogłoszono, że spółki celowe – MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III – podpisały umowy z firmą Heerema Marine Contractors Nederland, która przetransportuje i zainstaluje fundamenty morskich wiatraków oraz stacje transformatorowe. Łącznie będzie to 100 monopali (na których osadzane są turbiny) oraz dwie stacje transformatorowe.

„Łączne wynagrodzenie Wykonawcy na podstawie obu umów tj. dla obu Projektów zostało wstępnie oszacowane – na dzień podpisania Umów Finalnych – na kwotę ok. 390 mln EUR (ponad 1,6 mld zł – red.), przy czym szacunki zostaną uaktualnione na ok. 15 miesięcy przed przystąpieniem prac instalacyjnych” – poinformowała Polenergia w komunikacie giełdowym. Kilka dni wcześniej, także wspólnie z Equinorem, podpisano umowy rezerwacyjne oraz na wykonanie prac wstępnych w zakresie produkcji elementów przejściowych.

Reklama

Jak mówi cytowany w komunikacie spółki Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce, umowa przybliża obydwa podmioty do podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej, a tym samym – rozpoczęcia budowy morskich elektrowni wiatrowych.

Czytaj też

Dwie morskie farmy od Polenergii i Equinora

Prace instalacyjne na morzu mają trwać w latach 2026-2027. Fundamenty pod wiatraki mają być montowane w 2026 roku, a monopale dla stacji w latach 2026-2027.

Bałtyk 2 o mocy 720 MW oraz Bałtyk 3 o takiej samej mocy mają zacząć produkcję energii elektrycznej w 2027 r. Jednak start ich komercyjnej pracy zaplanowano na 2028 rok. Elektrownie są zlokalizowane około 37 i 22 km od linii brzegowej, na wysokości Ustki oraz Łeby. Łączny koszt realizacji projektów to co najmniej 20 mld zł, pojawiały się szacunki rzędu 21-24 mld zł.

Reklama

Co jeszcze wiadomo o Bałtyk 2 i 3? W lutym 2024 roku ogłoszono, że dostawcą turbin dla tych projektów offshore wind (morska energetyka wiatrowa) będzie Siemens Gamesa. Producent ma dostarczyć 100 turbin SG 14-236 DD, obecnie największe w jego ofercie – każda dysponuje mocą 14,4 MW.

Polenergia i Equinor mają jeszcze jeden projekt w planach – Bałtyk 1 o łącznej mocy 1560 MW. Dla tej farmy nie wskazano jeszcze harmonogramu czy możliwego terminu oddania jej do użytku.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama