Reklama

Wiadomości

Jak będzie wyglądać SMR Orlenu? Mogliśmy to sprawdzić dzięki VR

fot. Minh Pham/ Unsplash/ Zdjęcie poglądowe/ Domena publiczna
fot. Minh Pham/ Unsplash/ Zdjęcie poglądowe/ Domena publiczna

Technologia wirtualnej rzeczywistości (VR) pozwala nam na przeniesie się do dowolnego miejsca na świecie. Mieliśmy okazję przekonać się o tym podczas wizyty w siedzibie GE Hitachi w kanadyjskim Markham, gdzie sprawdziliśmy jak będzie wyglądać modułowy reaktor BWRX-300 opracowywany dla elektrowni w Darlington, ale także dla wielu innych projektów.

Reklama

Spółka GE Hitachi SMR Technologies uruchomiła specjalny ośrodek szkoleniowy, aby pomóc operatorom elektorowi jądrowych zdobycie niezbędnej wiedzy w zakresie obsługi jednostek i ich konserwacji, dostarczenia paliwa oraz rodzenia sobie w sytuacji przestojów. Niepowtarzalne rozwiązanie umożliwia personelowi przeszkolenie pod kątem wielu scenariuszy funkcjonowania modułowego reaktora BWRX-300, którego jak dotąd nie da się odtworzyć na fizycznych symulatorach czy też podczas cykli pracy elektrowni.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Na miejscu każdy z nas otrzymał zestaw okularów, który umożliwił nam przeniesienie się do wnętrza hali reaktora. Nasza podróż rozpoczęła się od obserwacji jednostki z zewnątrz, stojąc na poziomie jej kopuły.

Autor. Karol Byzdra / Energetyka24
Autor. Karol Byzdra / Energetyka24
Autor. Karol Byzdra / Energetyka24

Kolejne poziomy obrazowały dokładnie wszystkie zewnętrzne szczegóły techniczne reaktora BWRX-300. Towarzyszący nam technicy dokładnie omawiali każdy element jednostki, w tym wychodzące z niej rury i przewody oraz ich kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania reaktora. Prezentacja obejmowała także wnętrze jednostki. Dzięki temu mogliśmy dokładnie zobaczyć jej rdzeń, a także pręty sterujące.  

Autor. Karol Byzdra / Energetyka24

Wirtualna rzeczywistości w tym rozwiązaniu ma szeroki zakres zastosowań, przede wszystkim jako narzędzie do szkolenia personelu odpowiedzialnego za obsługę reaktora. Jednakże jej wszechstronność pozwala również na dostarczenie dokładnej wiedzy i przybliżenie tej zaawansowanej technologii osobom zainteresowanym oraz inwestorom.

Czytaj też

Spośród dziesiątek firm działających na całym globie rozwijających technologię modułowych reaktorów jądrowych, to reaktor BWRX-300 opracowywany przez GE Hitachi wyłania się na prowadzenie, zdobywając znaczącą przewagę nad konkurencją. Zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości nie tylko poszerza horyzonty wyobraźni, lecz poprzez uruchomienie procesu szkoleniowego staje się realnym krokiem w kierunku osiągnięcia celu, jakim jest konstrukcja tych reaktorów oraz uruchomienie pierwszych jednostek już w 2030 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama