Reklama

Wiadomości

Niemcy: doradcy krytykują rząd, chcą utrzymania atomu przy pracy

Fot. Pixabay

Niemiecka Rada Ekspertów Ekonomicznych wezwała rząd do utrzymania przy pracy wszystkich trzech elektrowni jądrowych co najmniej do końca kryzysu energetycznego. Rada uznała też, że zaproponowane uprzednio przez Berlin rozwiązanie dotyczące atomu jest „niekorzystne”.

Jak poinformował portal Clean Energy Wire, Niemiecka Rada Ekspertów Ekonomicznych wezwała do utrzymania przy pracy wszystkich trzech działających w RFN elektrowni jądrowych co najmniej do końca kryzysu energetycznego, zaznaczając jednocześnie, że zaburzenia rynku energii mogą potrwać co najmniej do lata 2024 roku.

Rada skrytykowała jednocześnie wysuniętą wcześniej propozycję wicekanclerza Habecka, polegającą na utrzymaniu dwóch z trzech jednostek w rezerwie do kwietnia 2023 roku i wyłączenia trzeciej elektrowni zgodnie z planem, tj. 31 grudnia roku 2022. Według ekspertów takie rozwiązanie „jedynie wygenerowałoby koszty związane z przeniesieniem do rezerwy, pozbawiając przy tym korzyści z funkcjonowania tych elektrowni”.

Niemcy wygasili w ciągu ostatnich 20 lat 18 gigawatów mocy w energetyce jądrowej. Obecnie w kraju tym działają trzy elektrownie w tej technologii o mocy ok. 4 GW.

Czytaj też

Komentarze