Reklama

Wiadomości

KGHM i Nuclearelectrica wspólnie będą rozwijać technologię SMR w Polsce

Autor. Energetyka24

W trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu, KGHM oraz rumuński SN Nuclearelectrica SA podpisały nieważące memorandum ws. rozwoju technologii reaktorów SMR.

Reklama

W ramach ogłoszonej współpracy, spółki przewidują wymianę doświadczeń i wiedzy, niezbędnej dla rozwoju technologii małych reaktorów modułowych SMR. Memorandum trwające 36 miesięcy obejmować będzie zakres prawniczy, organizacyjny a także finansowy.

Reklama

Bezpieczeństwo energetyczne oraz dostęp do zdrowych i czystych źródeł energii jeszcze nigdy nie był tak istotne jak teraz. Od lat jesteśmy oddani naszej misji, jaką jest produkcja czystej energii elektrycznej, odpornej na zawirowania jakie niesie ze sobą współczesny świat. To dla nas wyjątkowy moment, że możemy się dzielić naszym doświadczeniem i wiedzą, z jaką od 25 lat wyznaczamy standardy spółki.  Nasza dotychczasowa współpraca ze Stanami Zjednoczonymi była bardzo owocna, a podejmując partnerstwo z KGHM będziemy w stanie rozszerzyć naszą technologie również do Europy - powiedział Cosmin Ghita, Dyrektor Generalny, SN Nuclearelectrica SA.

Czytaj też

Obecna sytuacja geopolityczna jasno wskazuje kierunek, w którym nasza spółka powinna podążać. Polski nie stać na to, by pozostała z tyłu zarówno przy budowie pełnoskalowych elektrowni, jak i przy rozwoju technologii małego atomu. Wybranie technologii SMR oznacza niezależność i wytycza najlepszą drogę dla polskiego przemysłu. Współpraca z doświadczonym partnerem z jakim jest Nuclearelectrica to istotne wsparcie tego przedsięwzięcia – powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA.

Reklama

Realizowany przy współpracy z amerykańskim NuScale projekt obejmuje powstanie 6 modułów o łącznej mocy 462 MWe. Pozwoli to zaoszczędzić każdego roku ponad 4 mln ton dwutlenki uwalnianego do atmosfery.

Reklama

Komentarze

    Reklama