Reklama

Wiadomości

Grossi: MAEA planuje stałą obecność swoich ekspertów w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Fot. Telegram / @Енергоатом

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej będzie stale obecna w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - poinformował w czwartek dyrektor generalny MAEA po zakończeniu swojej misji w okupowanej przez Rosjan elektrowni.

„Kończymy naszą długo oczekiwaną wizytę (...) Jest jeszcze dużo do zrobienia. Moja ekipa tu pozostaje. Co ważniejsze, ustanawiamy stałą obecność MAEA tutaj (w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej)" – powiadomił Grossi w nagraniu opublikowanym na Twitterze.

Agencja Reutera poinformowała, że w czwartek późnym popołudniem, po kilkugodzinnym pobycie w elektrowni, „część członków delegacji MAEA opuściło zajętą przez Rosję Zaporoską Elektrownię Jądrową".

„Według stanu na godz. 18 (17 w Polsce) dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi opuścił Zaporoską Elektrownię Jądrową. Razem z nim siłownię opuściło większość członków delegacji" – powiadomił Energoatom w Telegramie.

Czytaj też

Dodano, że na chwilę obecną na terenie elektrowni pozostało pięciu przedstawicieli misji MAEA, którzy kontynuują prace.

„Planowane jest, że pozostaną na terenie elektrowni do 3 września" – podano.

https://t.me/energoatom\_ua/9357

Wcześniej w czwartek strona ukraińska podała, że Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przybyła do kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Jądrową na południu Ukrainy.

Misja czekała na wyjazd z terenu kontrolowanego przez rząd w Kijowie ze względu na trwające w okolicy elektrowni ostrzały.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa to największa siłownia jądrowa w Europie. Na jej terenie stacjonuje około 500 rosyjskich żołnierzy oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. W sierpniu wojska najeźdźcy kilkakrotnie ostrzelały elektrownię, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa każdorazowo oskarżała o te incydenty Kijów.

Źródło:PAP

Komentarze