Reklama

Atom

Gowin: budowa elektrowni jądrowej jest strategicznie ważna

Fot. P. Tracz / KPRM / Flickr
Fot. P. Tracz / KPRM / Flickr

Rozwój energetyki jądrowej to strategiczny cel polskiego państwa, kontynuujemy ten projekt - powiedział w rozmowie z Gazeta.pl wicepremier, minister rozwoju Jarosław Gowin. Zapowiedział też wsparcie dla energetyki wodorowej ze środków Krajowego Planu Odbudowy.

W wywiadzie Gowin był pytany o to, jak zostaną wydane środki z unijnego Funduszu Odbudowy. "Muszą to być konkretne inwestycje, na które zgodę wyrazi Komisja Europejska. W Ministerstwie Finansów i Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej powstaje Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Kilka miesięcy temu zapadła decyzja, aby ten plan powstawał oddolnie. Rząd zwrócił się do samorządów i przedsiębiorców, aby zgłaszali swoje projekty. Teraz wybierane z nich są te o znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki. Szanując te decyzje - choć ich nie podejmowałem, bo wówczas byłem poza rządem - myślę, że bardzo ważne jest, abyśmy tworząc Krajowy Plan Odbudowy uwzględniali perspektywę zarysowaną przez Komisję Europejską" - podkreślił szef MRPiT. 

"KE mówi w skrócie tak: nie pokazujcie nam projektów, tylko pokazujcie reformy i to, w jaki sposób chcecie pchnąć swoją gospodarkę na wyższy poziom rozwoju oraz usprawnić państwo. Dopiero do tego planu reform należy dobrać odpowiednie projekty" - mówił Gowin. 

Reklama
Reklama

Zapytany o konkretne inwestycje, które będą finansowane z unijnych środków na odbudowę, wskazał priorytetowe obszary: zielony ład, bezpieczeństwo lekowe, gospodarkę obiegu zamkniętego, technologie kosmiczne i transformację cyfrową przemysłu. "W tym ostatnim obszarze najciekawiej prezentuje się projekt renowacji terenów po Hucie Sendzimira i ulokowanie tam hubu zajmującego się systemami zamkniętymi, Internetem rzeczy, robotyzacją czy automatyzacją" - zauważył. 

Na uwagę, że w 2020 r., wedle zapowiedzi Donalda Tuska miał popłynąć prąd z polskiej elektrowni jądrowej, Gowin zaznaczył, że rozwój energetyki jądrowej jest strategicznym celem polskiego państwa. "Kontynuujemy ten projekt. Ale równocześnie chcemy przeznaczyć duże środki z KPO (Krajowego Planu Odbudowy - PAP) na energetykę wodorową" - zapowiedział.(PAP)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama