• Partner główny
    Logo Orlen

Atom

Firma z polski produkuje generatory dla fińskiej elektrowni jądrowej

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W maju 2020 zakończony został skomplikowany i wymagający proces produkcji dwóch kolejnych stojanów generatorów o podwyższonej mocy do 320 MVA.

Nowo produkowane stojany generatorów w obecności przedstawicieli firmy Fortum poddane zostały testom i próbom  zgodnie z normami i wytycznymi klienta  w fabryce EthosEnergy w Lublińcu. Po pozytywnych testach, rozpoczął się  skomplikowany  transport, który odbywa się na trasie: Lubliniec – Opole (transport drogowy), Opole – Szczecin (rzeką Odrą, barkami), Szczecin – Valko  (statek MV Saturn) oraz Valko – Elektrownia Loviisa (transport drogowy).

W III kwartale 2020 roku odbędzie się montaż i uruchomienie trzeciego i czwartego generatora, które zastąpią stare jednostki. Po zakończeniu projektu w elektrowni atomowej wszystkie pracujące generatory będą produkcji polskiej, opatrzone logiem EthosEnergy Poland S.A.

Jest to kolejny przykład przewagi energetyki jądrowej nad innymi źródłami wytwarzania energii elektrycznej, także w obszarze przemysłowym. Nawet w dobie koronawirusa branża ta generuje - również dla polskich przedsiębiorstw - stabilne zlecenia, o dużej wartości dodanej. Z obserwacji zjawisk przemysłowych na poziomie światowym należy też zaznaczyć, że miejsca pracy związane z energetyką jądrową -
w przedsiębiorstwach podwykonawczych - w mniejszym zakresie podlegają procesom delokalizacji, tj. przenoszeniu produkcji na Daleki Wschód.

Źródło: www.gov.pl

Komentarze