Reklama

Atom

Areva zadba o bezpieczeństwo jądrowe na Ukrainie

  • Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP.
    Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP.

Francuska Areva i ukraiński Energoatom podpisały list intencyjny dotyczący zacieśnienia współpracy na rzecz wzrostu bezpieczeństwa obecnych i przyszłych elektrowni jądrowych na Ukrainie, jak również zwiększenia ich wydajności i okresu działania. 

Umowa obejmuje współdziałanie i przekazywanie wiedzy w dziedzinach takich jak konserwacja reaktorów, optymalizacja i kontrola systemów elektrycznych, zamykanie systemu filtrów wentylacyjnych, a także monitorowanie zużywania się materiałów i wyposażenia zakładu.

Michael Cerruti, Dyrektor ds. Handlu w Grupie Areva Reaktory i Usługi dla Biznesu powiedział: „Podpisanie tej umowy oznacza, że firmy AREVA i Energoatom weszły na nowy etap współpracy i podkreśla zaangażowanie strony francuskiej w ukraińskie projekty jądrowe. Porozumieniem tym udowadniamy zdolność Arevy do świadczenia usług na rzecz wszystkich rodzajów reaktorów, w tym również tych typu WWER”.

Natomiast Jurij Nedashkovsky, Prezes Energoatomu, dodał: "Współpraca pomiędzy francuskim przemysłem jądrowym i ukraińskimi elektrowniami rozpoczęła się, zanim powstały nasze firmy. Mam nadzieję, że ten list intencyjny wzmocni naszą bezpośrednią współpracę".

Na Ukrainie w użytkowaniu jest 15 reaktorów jądrowych.  

Zobacz także: Amerykańsko-rosyjska wojna o ukraiński atom. Groźba „drugiego Czarnobyla”?

Zobacz także: Ukraina zrywa współpracę atomową z Rosją

Reklama

Komentarze

    Reklama