Reklama

OZE

Wrocław: do walki ze smogiem włączają się krasnoludki

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Wrocławskim krasnoludkom założono maski ochraniające przed smogiem – taką akcję przeprowadził we wtorek Dolnośląski Alarm Smogowy z okazji Dnia Czystego Powietrza, który przypada 14 listopada.

Jak mówili dziennikarzom aktywiści Dolnośląskiego Alarmu Smogowego (DAS) krasnoludki są symbolem dzieci, które z powodu smogu są najbardziej narażone na przykre skutki m.in. cierpią na alergie.

"Tak się składa, że właśnie dzisiaj obradują połączone komisje sejmiku województwa dolnośląskiego, które pracują nad uchwałą zakazującą palenia węglem i drzewem we Wrocławiu i dolnośląskich uzdrowiskach. Zachęcamy radnych do większej odwagi i objęcia uchwałą wszystkich dolnośląskich miejscowości" - powiedział Krzysztof Smolnicki z DAS.

Zdaniem aktywistów proponowany w projekcie uchwały termin zakazu palenia węglem i drzewem jest zbyt odległy; DAS proponuje, by nie był to rok 2024, ale najpóźniej 2021 r.

Radni województwa mają głosować nad uchwałą jeszcze w listopadzie tego roku.

Smolnicki poinformował, że DAS prowadzi akcję monitorowania powietrza przenośnym pyłomierzem na terenie całego regionu. Wyniki pokazujące zanieczyszczenie są alarmujące i dotyczy to wszystkich części Dolnego Śląska.

"Jesteśmy zbyt pięknym i bogatym regionem, by czekać i żyć z tymi zanieczyszczeniami. Musimy natychmiast działać. To absurd, że likwidacja tzw. kopciuchów, czyli starych pieców trwa w centrum Wrocławia latami" - ocenił Smolnicki.

Zobacz także: Niemcy: emisje dwutlenku węgla znowu rosną

jw/PAP

Komentarze