Reklama

Gaz

Woźniak: Potrzebujemy rozbudowy połączenia gazowego z Ukrainą

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

PGNiG jest firmą, która chce zwiększać swoją aktywność na ukraińskim rynku gazu, z tej perspektywy potrzebne jest jak najszybsze zwiększenie przepustowości interkonektora łączącego nasze państwa - uważa wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak.

Podczas 2. Polsko-Ukraińskiej Konferencji Gazowej, odbywającej się w siedzibie Ministerstwa Energii, Maciej Woźniak zwrócił uwagę, że interkonektor użytkowany jest nie tylko przez PGNiG, ale również inne podmioty:„Wykorzystujemy, i nie tylko my, w dużym stopniu to obecne połączenie, więc myślę, że popyt na przejście w kierunku Ukrainy jest bardzo duży”. 

Menadżer zwrócił uwagę, że z biegiem lat Polska będzie stawała się coraz bardziej atrakcyjnym krajem pod względem dostaw surowców: „W 2022 roku tym połączeniem będzie mógł popłynąć właściwie każdy gaz, jakiego będzie wymagał ukraiński odbiorca - zarówno z polskiego wydobycia, jak i z rynku norweskiego, czy LNG. Z naszego punktu widzenia, firmy chcącej być bardziej aktywną na rynku Ukrainy, takie połączenie jest potrzebne, jak najszybciej” - podkreślił wiceszef PGNiG.

W opinii Macieja Woźniaka ważnym celem jest swoista „europeizacja” rynku gazu w naszym regionie: „Planujemy przede wszystkim dysponować w naszym portfelu podażowym dostawami gazu opartymi cenowo, jak najbardziej o rynek europejski. (…) Wszystkie zmiany będą z korzyścią dla tego regionu, który przez lata funkcjonował w realiach zawyżonych cen”.

Zobacz także: Tusk wzywa KE do rygorystycznego podejścia wobec Nord Stream 2

Zobacz także: Wiceminister energii: Polska wyznaczyła kierunek dla relacji gazowych w Europie Środkowej

Reklama

Komentarze

    Reklama