Reklama

Gaz

Woźniak do wiceszefa KE: "Apelujemy o przestrzeganie europejskiego prawa ws. OPAL"

służba więzienna mianowanie
służba więzienna mianowanie

Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG, zaapelował w dyskusji z udziałem Maroša Šefčoviča, aby wszystkie inwestycje energetyczne powstające na terytorium UE były traktowane w jednolity sposób, wymuszający poszanowanie dla unijnego prawa i bezpieczeństwa krajów członkowskich. Odnosił się tutaj do skargi, którą polska spółka skierowała do TSUE ws. decyzji dotyczącej udrożnienia rurociągu OPAL.

„Kiedy KE apeluje o solidarność w zakresie zobowiązań w energetyce, warto powiedzieć jak to wygląda w kwestii dbania o bezpieczny i solidarny rynek gazu. Nie bez powodu wydaliśmy mnóstwo pieniędzy na zaskarżenie wydanej przez KE decyzji ws. OPAL - decyzji, która narusza pryncypia i główne zasady runku gazu w Europie” - rozpoczął swoje wystąpienie Maciej Woźniak.

W dalszej części wypowiedzi wiceszef PGNiG odniósł się do propozycji ugody na linii KE-Gazprom: „Cała Europa Wschodnia protestuje przeciwko temu, jak wygląda postępowanie antymonopolowe ws. Gazpromu”- zauważył. Przywołał tutaj również list Jerzego Buzka, do europejskiej komisarz ds. konkurencji, w którym były premier podnosi, że trudno wyobrazić sobie sytuację, aby ktoś kto przez wiele lat zawyżał ceny, nie poniósł żadnych konsekwencji z tego tytułu.

Kolejnym poruszonym wątkiem była kwestia budowy połączenia rurociągowego ze złożami na Morzu Północnym: „Będziemy mieli zdywersyfikowane dostawy gazu do Polski, zadba o to m.in. moja firma we współpracy z operatorami gazociągów. Baltic Pipe nie będzie miał wyłączeń z prawa europejskiego, nie jest drugim OPAL-em i nie potrzebuje takowych - to projekt potrzebny dla bezpieczeństwa gazowego Europy” - klarował Maciej Woźniak. Jego zdaniem analogiczna sytuacja ma miejsce ws. rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu, którego wpływ na sytuację Europy Środkowo-Wschodniej również jest trudny do przecenienia.

„Będziemy się starali, aby ta część gospodarki, która korzysta z gazu, miała możliwie najniższe ceny - zbliżone do oferowanych odbiorcom w Europie Zachodniej” - klarował Woźniak.

„Apelujemy o to, aby wszyscy w Europie działali na ytch samych zasadach, przestrzegali tych samych reguł Aby nie stosować wyjątków od prawa europejskiego” - podkreślił na zakończenie wiceprezes PGNiG ds. handlowych.

Zobacz także: PGNiG: Dynamiczna sprzedaż w I kwartale 2017

Zobacz także: Wiceprzewodniczący KE: wspieramy projekt Korytarza Norweskiego

Reklama

Komentarze

    Reklama