• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Wojciech Jasiński nowym prezesem PKN Orlen

  • Fot. blogcim.wordpress.com

Rada Nadzorcza PKN Orlen odwołała Jacka Krawca ze stanowiska prezesa, jednocześnie powołując na tę funkcję Wojciecha Jasińskiego - byłego ministra skarbu państwa.

W oświadczeniu informującym o swojej dymisji Jacek Krawiec zwrócił uwagę na poważne zmiany, jakie zaszły w spółce podczas jego siedmioletniej kadencji: „Zaczynaliśmy w 2008 roku z zadłużeniem przekraczającym 14 mld złotych, za to z dużymi planami inwestycyjnymi, na które nie było wystarczających środków. Nasze działania przyniosły nie tylko znaczące oddłużenie firmy do poziomu ok. 5,5 mld złotych, ale stworzyły możliwości dynamicznego rozwoju, w trudnym postkryzysowym otoczeniu.  Od września 2008 roku (…) do dzisiaj, cena akcji PKN ORLEN wzrosła ponad dwukrotnie, a w konsekwencji giełdowa wycena ORLENU wzrosła o prawie 15 mld złotych. Po latach przerwy wróciliśmy do grona firm regularnie wypłacających dywidendę - w ostatnich latach w tej formie trafiło do akcjonariuszy Koncernu 2 miliardy złotych”. W jego przekonaniu „(…) nie byłoby to możliwe bez szeregu działań optymalizacyjnych, które wdrożyliśmy oraz profesjonalizmu, zaangażowania i wielkiego wysiłku pracowników całej Grupy ORLEN w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, a od dwóch lat również w Kanadzie. 

Wojciech Jasiński, który zastąpił Jacka Krawca, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości sprawował m.in. funkcję dyrektora Delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie, dyrektora Departamentu Budżetu Państwa w NIK, wiceministra sprawiedliwości, przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki oraz ministra skarbu państwa.

Zobacz także: Orlen dementuje doniesienia o stratach na Litwie

Zobacz także: FSB będzie ochraniać platformy wiertnicze w okolicach Krymu

Komentarze