Wielkie inwestycje US Navy w energię słoneczną. To element "odnawialnej" rewolucji

16 lipca 2014, 18:47
Energetyka24
Energetyka24

Firma Pacific Energy Solutions LLC otrzymała kontrakt o wartości 334,1 mln dolarów, dotyczący obsługi słonecznych generatorów energii elektrycznej na terenie trzech amerykańskich baz wojskowych na Hawajach. Jest to element ogromnego projektu Pentagonu, który zakłada że do 2025 roku podległe mu podmioty będą pozyskiwać 3 gigawatów energii ze źródeł odnawialnych.

Pacific Energy Solutions LLC to firma z siedzibą na Florydzie, która od 2011 roku brała udział w programie dostarczania energii elektrycznej ze źródeł alternatywnych do baz amerykańskiej marynarki wojennej Hickam w Pearl Harbor i Camp Smith na Aiea oraz bazy US Marines na Kaneohe. Pierwotny program zakładał uruchomienie baterii paneli słonecznych w tych trzech ośrodkach i testy możliwości zasilania infrastruktury wojskowej w energię z tego typu źródła.

Obecnie podpisana umowa obejmuje obsługę, konserwację i eksploatację instalacji do produkcji energii słonecznej na terenie wymienionych baz wojskowych oraz finansowanie dostaw tej energii dla instalacji wojskowych na Hawajach. Służy ona nie tylko zasilaniu infrastruktury bazy, ale również produkcji wodoru wykorzystywanego przez kilkadziesiąt pojazdów wojskowych używanych na jej terenie. Termin realizacji kontrakt podpisanego przez Naval Facilities Engineering Command dla rejonu Pacyfiku  z firmą Pacific Energy Solutions LLC mija w czerwcu 2040 roku.

Jest to tylko jeden z wielu programów o wartości miliardów dolarów, które realizuje obecnie Pentagon w ramach poszukiwania i wdrażania alternatywnych źródeł zasilania. Na przykład w styczniu 2014 roku US Army zawarła kontrakt o wartości 7 mld dolarów, dotyczący dostaw energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Łącznie do 2025 roku podległe Departamentowi Obrony podmioty mają pozyskiwać 3 gigawatów energii ze źródeł takich jak słońce, wiatr, biomasa czy zasoby geotermalne. 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
R.
środa, 16 lipca 2014, 20:35

Do redakcji Defence24 - po napisaniu artykułu warto przeczytać to co się napisało - także pod względem literówek: "otrzyamał" i "pojazdów wojskowych eksplodowanych na jej terenie". Niestety to nie pierwszy raz.

Tsubasa
środa, 6 sierpnia 2014, 00:33

Ja bym, im tam w prezencie wysłał moją starą, to by dopiero mieli rewolucję :).

Tweets Energetyka24