Reklama

Portal o energetyce

Wiceszef MKiŚ: morskie farmy wiatrowe mają ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki

Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska / www.gov.pl
Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska / www.gov.pl

Projekt budowy morskich farm wiatrowych ma ogromne znaczenie gospodarcze – powiedział w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Zaawansowanie planów zagospodarowania wód morskich w celu realizacji inwestycji związanych z budową morskich farm wiatrowych było tematem posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. 

"Projekt budowy morskich farm wiatrowych ma ogromne znaczenie gospodarcze dla kraju, bo to jest nie tylko inwestycja w modernizację naszej energetyki, ale to też stworzenie miejsc pracy w województwach nadmorskich" - uważa Adam Guibourgé-Czetwertyński. 

Jak dodał, dla ministerstwa klimatu najważniejszym elementem planu jest oznaczenie obszarów przeznaczonych na pozyskiwanie energii odnawialnej.

Reklama
Reklama

"Program wart nawet 130 mld zł ma doprowadzić do powstania 11 gigawatów mocy w farmach wiatrowych w horyzoncie do 2040 r. w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim" – powiedział Guibourgé-Czetwertyński. Jak kontynuował, "projekt planu zagospodarowania przestrzennego, który został przygotowany przez ministerstwo infrastruktury przy naszej współpracą w pełni umożliwia realizację właśnie tych inwestycji". 

Kluczowe dla nas obszary to te, które są przeznaczone na pozyskiwanie energii odnawialnej – powiedział wiceminister. "Jest siedem takich obszarów o powierzchni ponad 2 tys. kilometrów kwadratowych. One są zlokalizowane w Ławicach Słupskiej, Środkowej i Odrzanej" – dodał.

Z kolei wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk powiedział, że ministerstwo miało za zadanie "opracowanie planów zagospodarowania wód morskich, które w sposób kompleksowy określają przede wszystkim inwestycje w zakresie wód morskich. To nie tylko dotyczy farm wiatrowych, ale i wszystkich innych rodzajów aktywności" – dodał. 

Jak kontynuował Gróbarczyk, "zostało opracowane rozporządzenie w tym zakresie porządkujące w stu procentach wykorzystanie wód morskich. Ono czeka na decyzje Rady Ministrów". 

Jak podkreśla się w uzasadnieniu, plan to efekt potrzeby zabezpieczenia przestrzeni morskiej dla takich działań jak: rozbudowa potencjału gospodarki morskiej opartej na sieci portów morskich; zapewnienie możliwości rozwoju i bezpieczeństwa żeglugi; przemysłowe i energetyczne wykorzystanie zasobów morza, takie jak morska energetyka wiatrowa, górnictwo morskie, rybołówstwo kutrowe czy energetyka jądrowa, a także trwały i zrównoważony rozwój turystyki nadmorskiej i morskiej. 

Siedem obszarów ma podstawową funkcję pozyskiwanie energii odnawialnej. Dopuszczono tam pozyskiwanie energii z wiatru. Wybrano akweny najbardziej predestynowane do pozyskiwania energii odnawialnej według zgromadzonych materiałów planistycznych oraz te, dla których zostały wydane prawomocne pozwolenia lokalizacyjne.(PAP)

Źródło:PAP

Komentarze