Reklama

Gaz

Wiceprzewodniczący KE: wspieramy projekt Korytarza Norweskiego

  • Fot. materiały prasowe EKG w Katowicach
  • 1280px-Chinese_honor_guard_in_column_070322-F-0193C-014
    1280px-Chinese_honor_guard_in_column_070322-F-0193C-014

Dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego do Europy Środkowej, pakiet zimowy i reforma ETS były główną osią przemówienia wiceprzewodniczącego KE ds. Unii Energetycznej, Marosza Szewczowicza, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. 

„Komisja Europejska mocno wspiera polski projekt Korytarza Norweskiego” – stwierdził Szewczowicz. Polityk dodał, że Rzeczpospolita znajduje się w awangardzie działań dywersyfikacyjnych we Wspólnocie. Wiceprzewodniczący KE zwrócił również uwagę na fakt pierwszej dostawy amerykańskiego LNG w Europie Środkowej, która zostanie dostarczona do terminalu w Świnoujściu. 

Szewczowicz podkreślił, że Bruksela przygotowała rozwiązania znane szerzej jako pakiet zimowy, które mogą przyczynić się do rozwoju Polski. „Macie wielki potencjał rozwoju efektywności energetycznej, rozwoju farm wiatrowych na Bałtyku, elektromobilności. Wiem o zainteresowaniu inwestorów tymi obszarami” – stwierdził. „Pakiet zimowy to najgłębsza przebudowa systemu energetycznego Europy od 100 lat” – dodał.

Wiceprzewodniczący KE ds. Unii Energetycznej odniósł się również do reformy ETS, a więc jądra unijnej polityki klimatycznej. „Rzeczpospolita będzie wielkim beneficjentem Funduszu Solidarności w ramach reformy ETS” – podkreślił.

Polskie władze krytykują zarówno część rozwiązań związanych z pakietem zimowym jak i reformą ETS. Zdaniem rządu Beaty Szydło mają one antywęglowy charakter. 

Zobacz także: Szyszko odsunięty od negocjacji ws. reformy ETS? „Koniec promowania leśnej absorbcji CO2” [KOMENTARZ]

 

Komentarze