Reklama

Gaz

Wiceminister energii: Polska wyznaczyła kierunek dla relacji gazowych w Europie Środkowej

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Michał Kurtyka, wiceminister energii, podczas dzisiejszej Polsko-Ukraińskiej Konferencji Gazowej poinformował, że władze w Warszawie dzięki budowie terminalu LNG wyznaczyły kierunek dla relacji gazowych w Europie Środkowej. Był to pierwszy realny sprzeciw wobec politycznych nacisków Gazpromu. 

„Pomiędzy Polską i Ukrainą jest nie tylko bardzo duża zbieżność interesów, ale także częste kontakty” – stwierdził Kurtyka.

„Polska konsekwentnie wyznaczyła pewien kierunek jeśli chodzi o relacje gazowe w naszej części Europy. Mówię o rozpoczęciu budowy terminala LNG. W ciągu dekady LNG stało się globalnym paliwem – to potwierdziło naszą decyzję sprzed 10 lat” – dodał wiceminister energii.

„Jeżeli chodzi o ten kierunek to z uznaniem odnotowujemy działania naszego partnera – Ukrainy.  Dotychczas mieliśmy wspólnie okazję doświadczyć, że Gazprom wykorzystywał sprzedaż gazu do nacisków politycznych. Od 2 lat Ukraina nie kupowała bezpośrednio od Gazpromu gazu to zmienia reguły gry nad Dnieprem” – dodał polityk.

„W naszych rozmowach z Ukraińcami pokazujemy dobre strony prawodawstwa unijnego. Z drugiej strony musimy stać na straży by Komisja Europejska dbała o bezpieczeństwo energetyczne. Tak jest w przypadku Nord Stream 2 czy OPAL” – skonkludował Kurtyka. 

Zobacz także: Wiceminister energii Ukrainy: Kijów i Warszawa powinny zbudować hub gazowy jako odpowiedź na oś Berlin-Moskwa

 

Reklama

Komentarze

    Reklama