Reklama

Portal o energetyce

Waszczykowski o potencjale polsko-amerykańskiej współpracy energetycznej

Fot. msz.gov.pl
Fot. msz.gov.pl

Wśród tematów poruszanych przy okazji wizyty prezydenta Stanów Zjednoczenia Donalda Trumpa w Polsce będą kwestie współpracy energetycznej – zapowiedział szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski. 

W artykule opublikowanym w ‘Rzeczpospolitej’ tuż przed wizytą Donalda Trumpa w Warszawie Minister Witold Waszczykowski zwraca uwagę na strategiczny charakter relacji polsko-amerykańskich, wskazując jednocześnie na niewykorzystany potencjał współpracy, szczególnie w zakresie energetyki, innowacyjności, wymiany handlowej oraz aktywności inwestycyjnej. „W sytuacji, w której polsko-amerykańską współpracę polityczną i w dziedzinie bezpieczeństwa określamy (z pełną odpowiedzialnością) mianem strategicznej, chcemy, aby przymiotnik ten w większym stopniu został wypełniony treścią także w odniesieniu do stosunków gospodarczych pomiędzy Warszawą i Waszyngtonem – pisze minister Waszczykowski.

Szef polskiego MSZ stwierdza ponadto, że „strona polska i amerykańska prezentują zbieżne poglądy co do architektury bezpieczeństwa energetycznego regionu. 8 czerwca br. do Świnoujścia wpłynął pierwszy statek z dostawą LNG z USA. Tym samym Polska stała się pierwszym odbiorcą (spośród państw Europy Środkowo-Wschodniej) amerykańskiego gazu. Nasz kraj ma wszelkie warunki, aby stać się hubem – swoistym centrum – dla transportu amerykańskiego surowca na rynek gazu krajów naszego regionu”.

Zobacz także: Gazowe „American Dream”. Czy eksport LNG uczyni Amerykę wielką? [ANALIZA]

„Jedną z możliwych odpowiedzi na wyzwania, przed jakimi stoi dzisiaj Unia Europejska i cały obszar transatlantycki, jest idea wzmacniania współpracy regionalnej, która – tam, gdzie to możliwe i uzasadnione – może być realizowana we współpracy z USA - pisze szef polskiego MSZ.„Prowadzić ma ona do lepszego skomunikowania poszczególnych obszarów UE, sprzężenia infrastruktury, wzrostu zamożności i poprawy bezpieczeństwa, w tym także niezależności energetycznej. Powinna być jednak wdrażana z poszanowaniem wrażliwości i interesów wszystkich stron wspólnoty. Wizyta prezydenta Trumpa w Warszawie symbolizuje wysiłki, jakie Polska w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi wnosi do zjednoczonej Europy i całej wspólnoty transatlantyckiej” – zaznacza minister.

Zobacz także: Po co nam wizyta Trumpa? "Interesy zamiast emocji" [ANALIZA]

Z kolei w wywiadzie udzielonym dziś w Radiowej Trójce minister Waszczykowski zwrócił uwagę, że mimo iż jest to dopiero początek urzędowania Donalda Trumpa i dopiero czas pokaże, jak będą się układać relacje polsko-amerykańskie, "może to być początek bardzo miłej przyjaźni". 

Witold Waszczykowski ocenił, że Donald Trump, odwiedzając Polskę, ma szansę odwiedzić cały region oraz spotkać się z przywódcami innych krajów. „Może tu robić także biznesy, bo koncepcja Trójmorza zakłada rozwinięcie infrastruktury drogowej, kolejowej, ale również energetycznej i w tych wszystkich przedsięwzięciach gospodarczych Amerykanie mogą uczestniczyć” – zaznaczył Waszczykowski.

 

Komentarze