Reklama

Ropa

W Turcji trwa Światowy Kongres Energetyczny

W Stambule rozpoczął się w poniedziałek Światowy Kongres Energetyczny. Bierze w nim udział prezydent Władimir Putin, który oznajmił już, że Rosja gotowa jest porozumieć się z OPEC w sprawie zamrożenia lub ograniczenia wydobycia ropy, by ustabilizować rynki. 

Przed spotkaniem rosyjski prezydent powiedział, że "zamrożenie, lub wręcz ograniczenie wydobycia ropy wydaje się być, niestety, jedyną właściwą decyzją prowadzącą do ustabilizowania światowego rynku energii".

Putin dodał, że Rosja dostosuje się do inicjatywy zamrożenia poziomu produkcji surowca, z którą wystąpiły już państwa Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i "wzywa innych eksporterów ropy, by uczynili to samo".

Pod koniec września w stolicy Algierii, Algierze, OPEC zgodziła się na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek.

Putin wyraził też nadzieję, że "inicjatywa (OPEC) wejdzie w życie po konkretnych ustaleniach", jakie poczynione zostaną podczas najbliższego spotkania krajów należących do kartelu, które odbędzie się listopadzie. 

W Stambule w 23. edycji Światowego Kongresu Energetycznego biorą udział przedstawiciele 85 krajów, w tym 250 ministrów i innych ważnych decydentów ds. energetyki. Pojawią się szefowie resortów gospodarki, przemysłu i ochrony środowiska z 54 krajów - podaje w swym internetowym wydaniu turecki magazyn "Hurriyet".

Zobacz także: Erdogan: Jesteśmy gotowi do budowy Turkish Stream

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama