Reklama

Portal o energetyce

VDL w Warszawie: musimy troszczyć się o naszą Ziemię

Fot.: Energetyka24.com
Fot.: Energetyka24.com

W środę 25 lipca odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącą-elekt Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Według szefowej nowej KE, rozmowy dotyczyć mają m.in. walki ze zmianami klimatu.

Podczas konferencji powitalnej, premier Morawiecki zaznaczył, że współpraca Polski z nową Komisją Europejską będzie dotykać w szczególności sfery handlu, energii i innowacji. Szef polskiego rządu podkreślił też, że podczas spotkania z przewodniczącą-elekt zostanie poruszony temat polskiego przedstawiciela w KE. „Mamy w agendzie dyskusje na temat obsady polskiego komisarza oraz tego, jakie portfolio mogłoby mu zostać przyporządkowane” - powiedział.

Z kolei von der Leyen stwierdziła, że przyjechała do Polski od razu po spotkaniu ze stroną niemiecką i francuską. „Bardzo ważną rzeczą było dla mnie przybycie do Warszawy zaraz po tym, jak odwiedziłam Berlin i Paryż. Polska to ważny kraj członkowski (…)” - powiedziała.

Szefowa nowej KE wskazała też tematy, jakie chce przedyskutować z premierem Morawieckim. „Jako przewodnicząca-elekt przedstawiłam wytyczne mojej polityki, będziemy je dyskutować. Naszymi tematami będą trzy główne kwestie: zrównoważony rozwój, dobrobyt i bezpieczeństwo. Wiemy, że musimy się troszczyć o naszą Ziemie, chcemy zdrowej i czystej planety. Musimy też zmierzyć się ze zmianami klimatu, co oznacza dużo innowacji m.in. w zakresie czystych technologii (…).”

Ursula von der Leyen mówiła też o konieczności wsparcia tych regionów, które poniosą wysokie koszty w związku z przemianami ekologicznymi. Zaznaczyła, że pomoc dla tych obszarów zapewni fundusz sprawiedliwej transformacji.

Reklama

Komentarze

    Reklama