Reklama

Gaz

V4 dyskutowała nad postępowaniem antymonopolowym przeciwko Gazpromowi

Fot. me.gov.pl
Fot. me.gov.pl

Unijne postępowanie antymonopolowe przeciwko Gazpromowi było głównym tematem „Forum Gazowego V4” zorganizowanego z inicjatywy Polskiej Prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele państw V4 Czech, Słowacji i Węgier jak również przedstawiciele Bułgarii i Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej.

Celem spotkania była wymiana poglądów na temat bieżących wydarzeń na forum europejskim w obszarze gazu ziemnego. Panel otwierający Forum poświęcono toczącemu się postępowaniu antymonopolowemu Komisji Europejskiej, które dotyczy nadużyć stosowanych przez Gazprom w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Dla Polski propozycje zobowiązań przygotowane przez Gazprom i zaakceptowane przez Komisję Europejską są dalece niewystarczające. - Liczymy na to, że przeprowadzona dyskusja pomoże w lepszym zrozumieniu tego problemu przez naszych partnerów i zaowocuje zwiększonym zaangażowaniem państw V4 w postępowanie antymonopolowe – podsumowuje Minister Michał Kurtyka. Podczas spotkania poruszono także kwestię zwiększenia przepustowości dla Gazpromu na gazociągu OPAL, będącego lądową odnogą pierwszej nitki Nord Stream i kontrowersji wywołanych projektem budowy Nord Stream 2.

Zobacz także: Tchórzewski: UE ulega rosyjskiemu lobbingowi ws. Nord Stream2

W trakcie Forum rozmawiano również o solidarności między państwami członkowskimi UE w kontekście bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego do Unii. Wspomniana solidarność jest bowiem jednym z kluczowych elementów, obecnie trwających negocjacji nad rewizją rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu ziemnego do UE. Na forum V4 Polska rozpoczęła także dyskusję , dotyczącą przyszłego przenoszenia poszczególnych przepisów zawartych w pakiecie „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków” do legislacji gazowej.

Forum Gazowe V4 było drugą edycją wydarzenia w ramach trwającej od czerwca 2016 do lipca 2017 r. Polskiej Prezydencji.

Komentarze