Reklama

Elektromobilność

Ursus planuje reaktywację motocykla WSK. "Będzie miał napęd elektryczny"

Fot. Jakub "flyz1" Maciejewski / Wikimedia / domena publiczna
Fot. Jakub "flyz1" Maciejewski / Wikimedia / domena publiczna

Spółka Ursus, która coraz odważniej poczyna sobie na polskim rynku produkcji pojazdów elektrycznych i planuje uruchomienie produkcji motocykli o legendarnej w Polsce nazwie WSK. W projekcie bierze udział PZL Świdnik, Ursus oraz lokalne władze sąsiadującego z Lublinem miasta Świdnik.

Warto przypomnieć, że to właśnie w zakładach PZL Świdnik powstawały w czasach PRL-u niezwykle popularne wówczas „Wueski”. Nowy model motocykla, podobnie jak inne produkty Ursus S.A. ma mieć jednak napęd elektryczny. Przypomnijmy, że Ursus produkuje już autobusy miejskie z napędem elektrycznym, a wkrótce planuje uruchomienie produkcji elektrycznego pojazdu dostawczego o nazwie ELVI, który zaprezentowany został podczas tegorocznych targów w Hanowerze. Czy kolejne będą traktory elektryczne? Przekonamy się zapewne za jakiś czas, a na razie okazuje się że produkcja pojazdów elektrycznych to dla spółki Ursus lepszy biznes, niż sprzedaż traktorów.

Wiodącym podmiotem przy pracach nad reaktywacją marki motocykli WSK jest miasto Świdnik, zaś prawa do znaku towarowego WSK posiada zakład PZL Świdnik, gdzie dziś wytwarzane są helikoptery firmy Leonardo Helicopters. Ta ostatnia firma jest właścicielem zakładu PZL Świdnik i wyraziła zgodę na reaktywację produkcji motocykli, 

Czytaj też: Ekologiczne autobusy wkrótce zaczną jeździć w polskich miastach

Okazuje się, że pomysł na produkcję w Świdniku elektrycznego motocykla nie jest nowy, bo już w 1975 roku powstał w jednym egzemplarzu pojazd o nazwie Relaxel, właśnie z elektrycznym napędem. Teraz, po latach, działania pomysłodawców reaktywacji produkcji motocykli w Świdniku zaczęły się od zainteresowania współpracą potencjalnych inwestorów. Jednocześnie prowadzono rozmowy z architektami i konstruktorami z lubelskich uczelni.

W lipcu br. odbyło się podpisanie listu intencyjnego z zarządem spółki Ursus. Zdaniem pomysłodawców projektu jest to szansa na skorzystanie z bogatego doświadczenia projektowego i badawczego oraz zaplecza produkcyjnego Ursusa. Zarząd firmy twierdzi, że udzieli wszelkiego możliwego wsparcia, mogącego przyczynić się do powodzenia tego projektu, włącznie udostępnieniem linii produkcyjnych i laboratorium oraz pomoże w projektowaniu motocykli WSK.

Komentarze