Reklama

Portal o energetyce

Ukraina zerwie ,,atomową” umowę z Rosją

Ukraina przygotowuje się do wypowiedzenia umowy z Rosją dotyczącej budowy dwóch kolejnych bloków elektrowni atomowej „Chmielnicki” – poinformowała wiceminister energetyki Swietłana Kulcziskaja.

,,Rada Ministrów Ukrainy przekazała stosowne instrukcje do Ministerstwa Energetyki i zobligowała je do możliwie najszybszego przepracowania problemu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz innymi właściwymi organami. Efektem ich działania ma być (w niedalekiej przyszłości) przygotowanie stosownego dokumentu zrywającego współpracę. Zostanie on przesłany do Federacji Rosyjskiej” – powiedziała ukraińska wiceminister.

Porozumienie, o którym mowa zostało zawarte w roku 2010 i dotyczy rozbudowy elektrowni atomowej w obwodzie Chmielnickim o dwa kolejne bloki – odpowiednio trzeci i czwarty. Jego wartość jest szacowana na około 5 – 6 miliardów dolarów. Co ciekawe, Rosjanie zobowiązali się partycypować w kosztach przedsięwzięcia.

W świetle informacji przedstawionych przez ukraińskie Ministerstwo Energetyki, Kijów przygotowuje się do wypowiedzenia wspomnianej umowy w związku z niewykonaniem przez stronę rosyjską jej zobowiązań – nie sprecyzowano, czy chodzi o kwestie finansowe.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama