Reklama

Portal o energetyce

Ukraina zbuduje nowe połączenie gazowe z Węgrami

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował o podpisaniu umowy w sprawie budowy interkonektora gazowego z Węgrami.

,,Podpisanie umowy z węgierską spółką w sprawie budowy interkonektora, zwiększa nasze bezpieczeństwo energetyczne i dowodzi, że jesteśmy zaangażowani w jego umacnianie nie tylko w okresie zimowym" -  powiedział Petro Poroszenko podczas konferencji prasowej w Kijowie. Prezydent dodał również, że bardzo mocno liczy w tym zakresie na wsparcie Unii Europejskiej.

Kiedy w czerwcu 2014 roku Gazprom po raz kolejny zaczął wymagać od ukraińskiego Naftogazu przedpłat za dostawy gazu, Kijów rozpoczął analizę możliwości rozwoju połączeń rewersowych. W listopadzie 2014 Ukraina zaproponowała Polsce, Słowacji oraz Węgrom utworzenie na jej terytorium regionalnego hubu gazowego o początkowej pojemności około 30 mld m3 z możliwością rozbudowy do 50–55 mld m3. Projekt jest jednak mocno problematyczny, ponieważ w dysproporcjonalny sposób zabezpiecza interesy Kijowa, a w mniejszym stopniu pozostałych potencjalnych uczestników.

W drugiej połowie grudnia 2014 Gaz–System oraz Ukrtransgaz podpisały porozumienie, którego celem jest ,,ustalenie zasad współpracy w zakresie przygotowania analiz dotyczących inwestycji niezbędnych do rozwoju transgranicznych zdolności przesyłowych pomiędzy Polska i Ukrainą”.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama