Reklama

Portal o energetyce

Ukraina pozwie Gazprom?

  • Fot. SpaceX
    Fot. SpaceX
  • Rosyjska samobieżna, wielolufowa wyrzutnia pocisków rakietowych (ciężki miotacz ognia) TOS-1A „Sołnciepiek”. Fot. mil.ru
    Rosyjska samobieżna, wielolufowa wyrzutnia pocisków rakietowych (ciężki miotacz ognia) TOS-1A „Sołnciepiek”. Fot. mil.ru

24 listopada br. agencja Itar-Tass poinformowała, że Ukraina gotowa jest bronić swojego stanowiska w sprawie kontraktów gazowych z Rosją przed trybunałami międzynarodowymi.Minister Przemysłu Węglowego i Energetycznego, Juri Boiko stwierdził, że jeśli negocjacje z Gazpromem nie powiodą się, Ukraina jest gotowa bronić swoich interesów przed trybunałami w Londynie, Paryżu czy Sztokholmie. Tym bardziej, że ostatnie spory sądowe między Gazpromem i spółkami europejskimi kończyły się zwycięstwem tych drugich.

Cena gazu ustalana przez Gazprom dla ukraińskiego państwowego Naftogazu systematycznie rośnie. Na początku 2012 r. wynosiła 416 dol. za 1000 m3, w drugim kwartale 425$, w trzecim 436$.

Wcześniej Ukraina zapowiedziała, że Naftogaz rozważa skierowanie pozwu przeciwko Gazpromowi do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie w razie fiaska negocjacji o obniżenie ceny rosyjskiego gazu poprzez rewizję kontraktów z 2009 roku.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama