Reklama

Portal o energetyce

Ukraina potwierdza chęć uczestnictwa w korytarzu gazowym Północ – Południe

  • Elementy systemu Topaz, Fonet i radiostacja Komp@n w instalacji zrealziowanej przez Gruoę WB. Fot. J.Sabak
    Elementy systemu Topaz, Fonet i radiostacja Komp@n w instalacji zrealziowanej przez Gruoę WB. Fot. J.Sabak

Ukraina chce kontynuować działania ukierunkowane na integrację krajowego rynku gazu z europejskim systemem przesyłowym. Możliwe, że dzięki rozbudowie interkonektora z Polską dołączy ona do państw tworzących korytarz Północ–Południe.  Taką deklarację złożył prezes Ukrtransgazu Igor Prokopiw.

„Istnieje taka szansa dzięki połączeniu dwukierunkowemu z Polską. Rozbudowa interkonektora zapewni nam szerszy dostęp do europejskiego rynku gazu oraz terminalu LNG w Świnoujściu” – powiedział Prokopiw, odpowiadając na pytanie o możliwość włączenia ukraińskiego systemu transportu gazu do korytarza Północ – Południe.

W połowie grudnia 2014 r. Gaz – System oraz Ukrtransgaz podpisały umowę dotyczącą rozwoju transgranicznych zdolności przesyłowych pomiędzy Polska i Ukrainą. Między innymi na jej podstawie przepustowość dotychczasowego połączenia miałaby zostać zwiększona do 7 mld m3 gazu rocznie w kierunku polskim oraz 8 mld m3 w kierunku ukraińskim.

Korytarz Północ – Południe jest projektem o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego RP. Połączy gazoport w Świnoujściu z systemami przesyłowymi Czech, Słowacji, Węgier oraz Chorwacji – gdzie planowana jest budowa terminalu Adria LNG. Realizacja inwestycji przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa dostaw, integracji regionalnych rynków gazu oraz rozszerzenia wachlarza możliwości w przypadku sytuacji kryzysowych. Komisja Europejska w październiku 2013 roku uznała, że jest to „Projekt o znaczeniu wspólnotowym”.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama