Reklama

Elektromobilność

Toyota i Panasonic toczą rozmowy ws. współpracy w obszarze elektromobilności

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Toyota i Panasonic prowadzą rozmowy w sprawie nawiązania współpracy nad stworzeniem akumulatorów na potrzeby samochodów elektrycznych. Nie określono jednak daty podpisania umowy o wspólnej działalności ani rozpoczęcia produkcji - podaje w środę agencja Kyodo.

Prezes Toyoty Akio Toyoda zapowiedział na środowej konferencji prasowej w Tokio, że współpraca może obejmować "wspólny zakup surowców i recykling zużytych akumulatorów". Firmy doprecyzowały również, że ich plany dotyczą produkcji prostokątnych akumulatorów litowo jonowych typowych dla urządzeń mobilnych - nie cylindrycznych, jak te stosowane w pojazdach Tesli. Toyota i Panasonic współpracują już w związku z produkcją akumulatorów na użytek pojazdów hybrydowych, takich jak Toyota Prius.

Toyota jest największa japońską firmą motoryzacyjną, jednak dotychczas oferta ekologicznych samochodów firmy nie obejmowała pojazdów czysto elektrycznych, a jedynie hybrydowe i napędzane ogniwami paliwowymi (jak wodorowa Toyota Mirai - PAP). Na potrzeby prac nad napędami elektrycznymi Toyota za pośrednictwem nowej spółki sprzymierzyła się we wrześniu z Mazdą i Denso. Pierwszy w pełni elektryczny model Toyoty ma trafić na rynek w 2020 roku. Do 2030 roku połowa wszystkich produkowanych przez firmę modeli ma być wyposażona w napędy elektryczne lub hybrydowe.

Panasonic należy do głównych dostawców amerykańskiej firmy Tesla. Jeszcze w 2014 japońska spółka zawarła współpracę z firmą Elona Muska, wspólnie z którą prowadzi w amerykańskim stanie Nevada fabrykę akumulatorów cylindrycznych - Gigafactory. Partnerstwo z Toyotą pozwoliłoby Panasonicowi na umocnienie zajmowanej pozycji największego światowego dostawcy samochodowych akumulatorów litowo jonowych.

Zobacz także: Prezes Traficar: to carsharing, a nie elektromobilność skutecznie walczy ze smogiem [ROZMOWA]

jw/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama