Reklama

Portal o energetyce

Towarowa Giełda Energii uruchomiła nowy system transakcyjny

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Towarowa Giełda Energii uruchomiła w poniedziałek nowy system transakcyjny w technologii amerykańskiej firmy Nasdaq, jednego z wiodących światowych dostawców usług giełdowych. System X-Stream Trading pozwala na lepszą, szybszą i bezpieczniejszą obsługę rynku. 

Nowa technologia pozwala TGE na obsługę wielu rynków oraz wielu rodzajów zleceń i aktywów, a także na obsługę animatorów rynku, możliwość realizacji strategii na rynku instrumentów pochodnych, przetwarzanie danych z rynku i zintegrowany kalkulator indeksów. Możliwe jest także kompleksowe zarządzanie ryzykiem i utrzymywanie pozycji w czasie rzeczywistym, a także kontrola i nadzór nad rynkiem. Rozwiązania firmy Nasdaq należą do najczęściej używanych na świecie i obsługują zlecenia w tempie 100 tys. na sekundę, przy średniej zwłoce wynoszącej niespełna 40 mikrosekund - podkreśliła TGE.

„Wdrożenie nowoczesnego kompleksowego systemu transakcyjnego we współpracy ze sprawdzonym partnerem to dla TGE i uczestników rynków prowadzonych przez giełdę, istotny etap w rozwoju biznesowym” – powiedział prezes giełdy Paweł Ostrowski. Jak dodał, technologia pozwoli sprostać europejskim wyzwaniom regulacyjnym oraz elastycznie zarządzać ofertą, a uczestnikom zapewni większe możliwości zarządzania portfelem sprzedaży i zakupów instrumentów oferowanych na TGE.

Kolejnym etapem wprowadzania nowej technologii na TGE będzie wdrożenie nowego systemu do obsługi aukcji energii na połączeniach międzynarodowych w ramach mechanizmu Market Coupling. Uruchomienie systemu, planowane na przełom czerwca i lipca zapewni prowadzenie transgranicznego rynku dnia następnego (RDN) według standardów Price Coupling of Regions, a TGE rozpocznie działanie jako pełnoprawna giełda-koordynator na europejskim rynku Multi Regional Coupling.

„Nasdaq z przyjemnością kontynuuje wieloletnią współpracę z Towarową Giełdą Energii. Jesteśmy dumni, że udostępniając nowy system notowań, możemy zapewnić naszemu klientowi w pełni zintegrowane rozwiązanie do obsługi i rozliczeń dla polskiego rynku, wspierające jego starania związane z dostosowaniem do zmieniającego się otoczenia regulacyjnego, a także dalej wspierać rozwój jego działalności w regionie w najbliższych latach” - powiedział James Martin, Dyrektor Regionalny pionu technologii rynkowych Nasdaq. TGE i Nasdaq współpracują od 2008 r. 

Systemy tej firmy, w tym transakcyjne, oceny ryzyka w czasie rzeczywistym, rozliczeniowe, depozytowe i nadzoru nad rynkiem, działają w ponad 100 instytucjach – giełdach, urzędach regulacji, izbach rozliczeniowych i centralnych depozytach papierów wartościowych w USA, Europie, Azji, Australii, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Nasdaq jest twórcą pierwszej elektronicznej giełdy papierów wartościowych na świecie, a dzisiaj technologia firmy obsługuje prawie sto giełd w 50 krajach i co dziesiątą transakcję w obrocie papierami wartościowymi na świecie. Nasdaq obsługuje ponad 3,8 tys. notowanych spółek o wartości rynkowej 11 bilionów dolarów. Nasdaq jest również partnerem technologicznym IRGiT (Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych) należącej do TGE, która prowadzi rozliczenia z wykorzystaniem systemu X-Stream Clearing od 23 czerwca 2016 r.

TGE to jedyna licencjonowana giełda towarowa w Polsce, należy do Giełdy Papierów Wartościowych. Spółka ma status Nominowanego Operatora Rynku Energii (NEMO), wyznaczony przez Prezesa URE. TGE prowadzi rynki energii elektrycznej, gazu ziemnego, praw majątkowych, uprawnień do emisji CO2, rynek instrumentów finansowych dla energii elektrycznej. Oferuje także Rejestr Świadectw Pochodzenia dla energii elektrycznej wyprodukowanej w odnawialnych źródłach energii i Rejestr Gwarancji Pochodzenia energii. TGE należy do europejskiego stowarzyszenia giełd energii EUROPEX oraz światowej organizacji takich giełd - APEx.

pm/PAP

Zobacz także: Podsumowanie obrotów w kwietniu na rynkach TGE

 

  • TGE
Reklama

Komentarze

    Reklama