Reklama

Górnictwo

Tobiszowski: Pakiet zimowy historycznym wyzwaniem dla polskiej energetyki

Fot. www.me.gov.pl
Fot. www.me.gov.pl

Przedstawiony przez Unię Europejską tzw. pakiet zimowy zakłócił nasze prace nad Strategią dla górnictwa węgla brunatnego – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podczas posiedzenia Trójstronnego Zespołu ds. Branży Węgla Brunatnego.

Wiceminister Tobiszowski zwrócił uwagę, że zapisy pakietu – gdy tylko się uprawomocnią – dotkliwie uderzą w Polskę, której energetyka oparta jest na węglu. Przypomniał również, że rozpoczęły rozmowy pomiędzy Komisją Europejską poszczególnymi państwami członkowskimi dotyczące tych propozycji.

Podkreślił, że polski rząd podjął już stosowne działania zarówno na poziomie rządowym jak i unijnym. – Sejm i Senat przyjął uchwałę zgodnie z którą propozycje Parlamentu Europejskiego i Rady Europy dotyczące wewnętrznego rynku energii elektrycznej są niezgodne z zasadą pomocniczości. Wszczęliśmy procedurę żółtej kartki w stosunku do rozporządzenia Parlamentu – zauważył.

Wiceminister Tobiszowski zachęcał także do włączenia się w debatę dotyczącą pakietu zimowego. – Ważne, aby wszystkie środowiska branżowe zaangażowały się w dyskusję, aby dokonano właściwych korekt w dokumencie. Musimy wypracować takie zapisy, które pozwolą nam kontynuować rozpoczęte zmiany zarówno w górnictwie jak i energetyce – mówił. - To wyzwania historyczne, które zaważą na przyszłości naszej energetyki – dodał. 

Zobacz także: KGHM i NCBR przyznały granty na innowacyjne projekty w przemyśle

Zobacz także: Polityka klimatyczna kością niezgody między G7? [KOMENTARZ]

Reklama

Komentarze

    Reklama