Reklama

Elektromobilność

Tesla umożliwia zwiększenie pojemność baterii

Fot. Steve Jurvetson / Wikimedia / domena publiczna
Fot. Steve Jurvetson / Wikimedia / domena publiczna

Elektryczne samochody Tesla, modle S i X pojadą dalej na jednym naładowaniu. Firma Elona Muska udostępniła bowiem darmową aktualizację oprogramowania do aut, która pozwala na zwiększenie pojemności baterii. Aktualizacja umożliwić ma pokonanie dodatkowych 30-40 mil. Sprawa ma związek z szalejącymi huraganami w rejonie Florydy.

Opracowana przez inżynierów Tesli aktualizacja odblokowuje możliwość wykorzystania całego potencjału baterii aut Tesla X i Tesla S. Update pozwala na przejechanie dodatkowych 75 kilowatogodzin, dzięki czemu autem takim można przejechać dodatkowo na jednym naładowaniu 40 mil, czyli ok. 66 km.

Producent podaje, że tańsze wersje modeli S i X dysponują baterią o pojemności 75 kWh oraz mają wbudowane ograniczenie w oprogramowaniu, które umożliwia kierowcy wykorzystanie ok. 80 proc. mocy baterii, a to pozwala z kolei na możliwość pokonania na jednym naładowaniu dystansu ok. 650 km. Większy zasięg Tesli to jednak także spory koszt. Zakup dodatkowego oprogramowania kosztuje bowiem ok. 3 tys. dolarów.

Czytaj też: Nissan prezentuje nowe elektroauto. Czy LEAF pokona Teslę Model 3?

Sprawa ma związek z szalejącym niedawno huraganem Irma, podczas którego do marki Tesla odezwał się właściciel takiego auta, który prosił o zwiększenie zasięgu, by móc opuścić teren Florydy zagrożony kataklizmem. Dodatkowo mieszkańcy Florydy posiadający samochody elektryczne marki Tesla otrzymali wspomnianą wyżej aktualizację oprogramowania za darmo. 

Komentarze