Reklama

Portal o energetyce

Teheran nie zamierza budować gazociągu do Europy

Według irańskiego wiceministra ds. ropy, Amira Hosseina Zamaninia, Teheran nie zamierza budować gazociągu do Europy, w związku z czym dostawy tamtejszego LNG na Stary Kontynent mogą rozpocząć się w ciągu 5–10 lat.

Zamaninia wziął udział w konferencji poświęconej relacjom inwestycyjnym i handlowym pomiędzy Unią Europejską a Iranem. W czasie jej trwania poinformował, że w roku 2017 produkcja gazu w Iranie może osiągnąć pułap 1,1 miliarda metrów sześciennych na dobę. Wyraził również dezaprobatę dla pomysłu budowy gazociągu do Europy, zwracając uwagę, że ceny na tym rynku są znacznie niższe, aniżeli w Azji Południowo–Wschodniej. Z tego powodu bardziej korzystna wydaje się opcja związana z eksportem LNG.

Wiceminister odniósł się również do kwestii związanych z ropą naftową, stwierdzając, że UE ,,od zawsze” była jej odbiorcą, więc i teraz, w perspektywie średnio i długoterminowej, powinno tak być. Jego zdaniem Iran i Unia Europejska mogą zbudować długofalowe relacje zarówno w kwestiach politycznych, jak i gospodarczych – ze szczególnym uwzględnieniem branży energetycznej.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama