• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Tchórzewski: Decyzja KE w sprawie OPAL zmusza nas do intensyfikacji budowy Korytarza Norweskiego

  • Fot: www.me.gov.pl
  • Fot. Energetyka24.com
  • Fot. mil.ru

Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski, podczas Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego podkreślił, że doniesienia o decyzji Komisji Europejskiej w sprawie przekazania Gazpromowi większej przepustowości lądowej odnogi Nord Stream (chodzi o OPAL) zmuszają Polskę do zintensyfikowania działań dywersyfikacyjnych w obszarze gazu ziemnego.

„Decyzja Komisji Europejskiej dotycząca gazociągu OPAL powoduje, że musimy zintensyfikować nasze prace” – stwierdził Tchórzewski odnosząc się do doniesień medialnych mówiących o tym, że jeszcze w tym tygodniu Bruksela poinformuje o przekazaniu 80% przepustowości lądowej odnogi Nord Stream Gazpromowi. Warto dodać, że będzie to kolejne odstępstwo od obowiązującego prawa energetycznego UE (trzeci pakiet) na rzecz rosyjskiego podmiotu.

„Chcemy realizacji projektu Korytarza Norweskiego (to powstająca sieć rurociągów pomiędzy Polską, Danią i Norwegią) niezależnie od tego, co dzieje się w naszym otoczeniu zewnętrznym” – dodał minister energii.  

                                            

„Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego krajom naszego regionu” – uzupełnił swoją wypowiedź Tchórzewski. 

„Jeśli chodzi o Bramę Północną (zwaną także Korytarzem Północnym) i Korytarz Norweski, staramy się przekonywać partnerów do naszych racji” – skonkludował polityk.

Brama Północna to projekt sprowadzania do Europy Środkowej nawet 20 mld m3 nierosyjskiego gazu poprzez terminal LNG w Świnoujściu i Korytarz Norweski, w skład którego będzie wchodzić gazociąg Baltic Pipe pomiędzy Polską i Danią.

Zobacz także: Źródła PAP: KE pójdzie na ustępstwa wobec Gazpromu w sprawie OPAL

 

Komentarze