• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Tauron: wzrasta wykrywalność nielegalnego poboru energii

Fot. Tauron
Fot. Tauron

Tauron Dystrybucja w ubiegłym roku odnotował znaczący spadek ilości przypadków nielegalnego poboru energii elektrycznej. Przypadków kradzieży prądu jest mniej, a ich wykrywalność rośnie. Wynika to w dużej mierze z kompleksowych działań kontrolnych oraz prowadzonych akcji prewencyjnych i edukacyjnych.

W tym roku Tauron zrealizuje kolejne przedsięwzięcia, których celem jest poprawa bezpieczeństwa odbiorców energii elektrycznej. Wykrywanie i eliminacja nielegalnego poboru energii jest ważna dla spółki energetycznej nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również dlatego, że poprawia bezpieczeństwo klientów firmy.

,,W wyniku kradzieży prądu, kiedy dochodzi do manipulacji przy liczniku lub w instalacji elektrycznej, powstaje ryzyko wypadków, porażeń i pożaru. I dotyczy to nie tylko osób bezpośrednio zaangażowanych w kradzież, ale często ich rodzin i sąsiadów. Stawiamy na bezpieczeństwo i przestrzegamy przed konsekwencjami. Stąd prowadzimy tak kompleksowe i rozbudowane działania prewencyjne i kontrolne"mówi Jerzy Topolski, wiceprezes Tauron Dystrybucja.

Zobacz także: Prezes Tauronu dla Energetyka24: pomimo trudnego otoczenia odnieśliśmy sukcesy

Potwierdzają to liczby. W ostatnich latach firma prowadziła na dużą skalę działania kontrolne. W 2016 r. ponad 85 tysięcy przeprowadzonych kontroli wykazało ponad 6 tysięcy przypadków nielegalnego poboru energii. Rok wcześniej prawie 90 tysięcy kontroli przyniosło w efekcie wykrycie ponad 7 tysięcy nielegalnych podłączeń.

,,W tym roku zrealizujemy wspólne szkolenia dla Policji, zarządców nieruchomości i pracowników Taurona. Mamy przygotowane materiały edukacyjne pokazujące z jednej strony zagrożenia związane z nielegalnym poborem energii, z drugiej mówią i przestrzegają przed konsekwencjami kradzieży prądu. Oprócz tego trwają prace nad filmem pokazującym zagrożenia związane z kradzieżą energii elektrycznej -  podsumowuje plany kolejnych działań Marcin Marzyński z Biura Komunikacji Tauron Dystrybucja.

Nielegalny pobór energii jest przestępstwem podlegającym karze pozbawienia wolności do 5 lat. Trzeba o tym mówić współpracując również z  innymi służbami. 

Leszek Wojtachnio, Dyrektor ds. Technicznych w Tauron Dystrybucja Pomiary,odpowiedzialny za zwalczanie nielegalnych podłączeń podsumowuje:

,,Krok po kroku rozwijamy narzędzia do wykrywania i zwalczania kradzieży energii. Dużym wsparciem w procesie likwidowania niebezpiecznych, nielegalnych podłączeń są klienci, którzy zaniepokojeni podejrzanymi instalacjami proszą o ich sprawdzenie. Każde zgłoszenie jest sprawdzane a osoba, która go zgłosi pozostaje anonimowa".

W firmie od lat działa Telefon Bezpieczeństwa – Linia Antykradzieżowa 801 444 606.  Można dzwonić pod ten numer i podzielić się swoimi podejrzeniami związanymi z zauważonymi przeróbkami i prowizorkami. Wszystkie zgłoszenia są wnikliwie sprawdzane. Pracownicy Taurona posiadają upoważnienie do przeprowadzenia czynności kontrolnych oraz legitymację służbową pracowników. Na każdym upoważnieniu wydanym przez firmę znajduje się imienna pieczątka z podpisem oraz numerem kontaktowym do osoby wystawiającej upoważnienie. W przypadku wątpliwości, można sprawdzić tożsamość kontrolujących dzwoniąc do Telefonicznej Obsługi Klienta pod numer 32 606 0 606.

Komentarze