OZE

Tauron włącza się do walki ze smogiem

  • <p>FOT. PPOR. ALICJA MORZYK-KOSTRZEWA</p>

Tauron prowadzi kolejny program działań zwalczających smog czyli tzw. niską emisją. Akcje w centach miast mają na celu uświadomienie skali problemu oraz promocję technologicznych rozwiązań przeciwdziałających niebezpiecznemu zjawisku smogu.

Tauron już pięć lat temu przeprowadził jedną z pierwszych w Polsce kampanii zwracających uwagę na problem tzw. niskiej emisji i niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą to zjawisko. Kampania społeczno–edukacyjna zrealizowana przez Tauron Ciepło pod nazwą: „Niska emisja-Wysokie ryzyko” została przeprowadzona na terenie aglomeracji śląsko-dąbrowskiej i po raz pierwszy zwróciła uwagę na skalę problemu.

Aktualnie Tauron Ciepło we współpracy z CEZ prowadzi kolejną kampanię edukacyjną „Nie bądź biernym palaczem” skierowaną do mieszkańców Katowic i Chorzowa.

,,Grupa Tauron, jako firma stosująca wysokie standardy społecznej odpowiedzialności biznesu, realizuje kampanie społeczno-edukacyjne na rzecz walki ze smogiem, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że nowoczesne, przyjazne środowisku produkty i inwestycje nie wystarczą, by rozwiązać ten problem. Potrzebna jest także zmiana postaw samych mieszkańców"mówi Filip Grzegorczyk prezes zarządu Tauron Polska Energia

Oprócz reklam wielkoformatowych ostrzegających przed skutkami spalania śmieci, uruchomiono mobilne miasteczko na rynku w Katowicach i Chorzowie, w którym mieszkańcy mogą na miejscu poddać się badaniu spirometrycznemu oraz posłuchać prelekcji na temat sposobów walki ze smogiem, w tym zmiany sposobu ogrzewania mieszkań i domów, a w dniach przekroczenia norm emisji zanieczyszczeń otrzymać bezpłatnie certyfikowaną maseczkę.

Przyczyną smogu w Polsce jest w 80 procentach  tzw.  "niska emisja", czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Sytuację pogarsza spalanie złej jakości węgla w urządzeniach nie spełniających żadnych norm emisji spalin.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Tauron Ciepło wynika, że nawet 40 procent osób ogrzewających indywidualnie swoje domy w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, regularnie wykorzystuje w tym celu śmieci. W piecach palone są gazety, ubrania i plastikowe opakowania, ale także stare meble czy opony. Jednocześnie szacuje się, że rocznie około 50 000 osób w Polsce umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza.

Zobacz także: Morawiecki chce walczyć ze smogiem. Tańszy prąd i policyjne kontrole

Komentarze