Reklama

Gaz

Szczerski w Waszyngtonie. Wśród tematów rozmów z Amerykanami m.in. energetyka

Fot. Prezydent.pl
Fot. Prezydent.pl

W dniach 26-28 kwietnia Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski złoży wizytę w Waszyngtonie i Nowym Jorku. Istotnym elementem spotkania z amerykańskimi partnerami będą kwestie energetyczne.

Ostatnie tygodnie przyniosły wyraźne ocieplenie w (i tak niezłych) stosunkach polsko-amerykańskich. Na początku kwietnia USA odwiedził wicepremier Mateusz Morawiecki, w zeszłym tygodniu odbyła się wizyta Witolda Waszczykowskiego w Stanach Zjednoczonych, a dziś do Waszyngtonu udał się Krzysztof Szczerski - szef gabinetu Prezydenta RP. 

Zobacz także: Energetyczny sojusz z USA – Polska opuszcza „sferę marzycielstwa”? [KOMENTARZ]

W stolicy USA prezydencki minister odbędzie spotkania w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa, Departamencie Stanu, Pentagonie oraz Kongresie USA. Poza tematami polityki bezpieczeństwa, współpracy wojskowej, a także aktualnych kwestii bilateralnych, zostaną omówione także kwestie energetyczne podczas osobnego spotkaniu z doradcą prezydenta D. Trumpa Georgem Davidem Banksem. 

W części spotkań Szefowi Gabinetu Prezydenta RP towarzyszyć będą Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz prezes PGNiG Piotr Woźniak. Warto zauważyć, że dla tego ostatniego będzie to już druga podróż do Stanów Zjednoczonych w ciągu zaledwie trzech tygodni. Na początku kwietnia prezes Woźniak towarzyszył w podróży wicepremierowi Morawieckiemu, który rozmawiał z doradcą prezydenta Donalda Trumpa Kennethem I. Justerem, m.in. na temat zakupu przez Polskę amerykańskiego gazu skroplonego. Już wtedy spekulowano, że może to oznaczać rychłe podpisane kontraktu, do czego ostatecznie nie doszło. Czy tym razem będzie inaczej?

Zobacz także: „Łupki jak Tomahawki” – Trump użyje energetyki do nacisku na Rosję? [ANALIZA]

 

Komentarze