Reklama

Portal o energetyce

System antyrakietowy C-Music dla samolotów pasażerskich El Al

  • Fot. Master Sgt. Michael Jackson, US Air Force
  • Fot. Kremlin.ru

Firma Elbit Systems ogłosiła zainstalowanie systemu przeciwrakietowego C-Music na pierwszym samolocie pasażerskim należącym do izraelskich linii lotniczych El Al.Czytaj: Paris Air Show: Airbus M400 odpalił flary i zyskał kontrahenta

Music, czyli Multi Spectral Infrared Countermeasures, to system chroniący statki powietrzne przed kierowanymi podczerwienią pociskami rakietowymi odpalanymi z ręcznych wyrzutni. Jego działanie polega na wykryciu odpalenia pocisku, namierzeniu go i oślepieniu lub zniszczeniu głowicy śledzącej cel w podczerwieni za pomocą silnego lasera. Wersja C-Music przeznaczona jest do ochrony dużych odrzutowych maszyn transportowych i pasażerskich. Cały system mieści się w gondoli, zabudowanej pod kadłubem samolotu.

Ze względu na narastające zagrożenie samolotów cywilnych ręcznymi wyrzutniami, posiadanymi przez formacje partyzanckie i terrorystyczne, zainteresowanie tego typu systemami rośnie od początku wieku, a zwłaszcza po incydentach w Kenii w roku 2002.

Izraelskie linie lotnicze El Al są jednymi z najbardziej zagrożonych przez ataki terrorystyczne i dlatego wprowadziły program ochrony swych maszyn pod wspólną nazwą „Sky Shield”. W ramach tego programu zainstalowano pierwszy system C-Music na maszynie pasażerskiej typu Boeing 737-800 należącym do tych linii lotniczych.

Czytaj: Raport: Izrael sprzedaje systemy bojowe Pakistanowi i krajom arabskim

Przedstawiciele firmy Elbit liczą na kolejne zamówienia, zarówno na rynkach wojskowych jak i cywilnych.

(JS)

Komentarze