Reklama

Portal o energetyce

Spada ilość odkrywanych zasobów ropy

Fot. Mr Hicks46.?Flickr.com
Fot. Mr Hicks46.?Flickr.com

W 2017 odkryto zaledwie 6,7 mld baryłek ropy, co stanowi najniższy wynik od ponad 70 lat - informuje norweska firma doradcza Rystad Energy.

„Nie widzieliśmy czegoś takiego od lat czterdziestych. Średnie wolumeny wyniosły około 550 mln baryłek ekwiwalentu ropy miesięcznie. Najbardziej niepokojące jest to, że wskaźnik zastąpienia rezerwy w bieżącym roku wyniósł zaledwie 11% (łącznie dla ropy i gazu) - w porównaniu z ponad 50% w roku  2012” - mówi Sonia Mladá Passos, starszy analityk Rystad Energy. 

Według analiz firmy rok 2006 był ostatnim, w którym wspomniany wskaźnik osiągnął pułap 100% - głównie dzięki gigantycznemu złożu gazu odkrytemu w Turkmenistanie.

Rystad Energy alarmuje, że zmniejsza się nie tylko całkowita wielkość odkrywanych zasobów, ale także wolumeny przypadające na poszczególne złoża. W 2017 roku dla pokładów morskich było to ok. 100 mln boe - w porównaniu do 150 mln boe w 2012 r.  

„Niski poziom zasobności odkrywanych złóż może mieć wpływ na ich komercyjność. W naszym obecnym scenariuszu bazowym szacujemy, że ponad 1 miliard boe odkrytego w 2017 roku może nigdy nie zostać wydobyty”  - mówi Sonia Mladá Passos.

Zobacz także: Rosnieft intensyfikuje swoją aktywność w Iranie

Zobacz także: Trump krytykuje Chiny za sprzedaż ropy do Korei Północnej. "Przyłapani!"

Reklama

Komentarze

    Reklama