Reklama

Gaz

Słowacy odbiorą gaz z Nord Stream 2? Przekonały ich rosyjskie gwarancje

  • Ilustracja: Creotech Instruments S.A.
    Ilustracja: Creotech Instruments S.A.

Eustream - słowacki operator gazowej infrastruktury przesyłowej wydał oświadczenie dotyczące rozmów z Gazpromem. Spółka „z zadowoleniem przyjmuje zapewnienia ze strony Gazpromu, że słowacki i czeski system przesyłowy będą używane po wybudowaniu Nord Stream 2”. 

Komunikat słowackiej spółki stanowi reakcję na informację ze strony Gazpromu, który przekazał, że Eustream porozumiał się z rosyjskim koncernem, co umożliwi przesył gazu z Nord Stream 2 przez jego infrastrukturę. Oświadczenie słowackiego przedsiębiorcy stanowi potwierdzenie informacji podanych przez Rosjan.

Słowację do zawarcia porozumienia przekonały gwarancje ze strony Gazpromu. Koncern zadeklarował, że realizacja Nord Stream 2 nie doprowadzi do zaprzestania używania czeskiego i słowackiego systemu przesyłowego. Rosyjski monopolista poinformował również, że budowa drugiej odnogi Gazociągu Północnego nie doprowadzi do tego, że połączenie gazowe między Ukrainą i Słowacją przestanie być funkcjonalne. 

Równolegle z przyjęciem gwarancji ze strony Gazpromu słowacki koncern prowadzi prace nad budową połączenia gazowego z Polską. Aktualnie trwa procedura Open Season, która służy rozpoznaniu przewidywanego popytu na gaz z obydwu stron. Jeżeli gaz z Nord Stream 2 popłynie na Słowację, a kraj ten połączy swoją infrastrukturę gazową z Polską, gaz z Gazociągu Północnego może dotrzeć w ten sposób do naszego kraju, zmniejszając szansę na realną dywersyfikację dróg dostaw.  

Zobacz także: Rosja chce powrotu do energetycznej współpracy z Turcją

Zobacz także: Czesi odzyskali od syndyka rezerwy strategiczne ropy

Reklama

Komentarze

    Reklama