Reklama

Portal o energetyce

Shell pomoże zbudować bałtycki gazoport Gazpromu?

Według źródeł, na które powołuje się „Kommiersant”, Gazprom w ciągu kilku najbliższych dni zawrze porozumienie o strategicznym partnerstwie w ramach projektu „Baltic LNG”.Gazeta podaje, że najpoważniejszym kandydatem w tym kontekście jest brytyjsko-holenderski Shell.

Dla rosyjskiego sektora paliwowo–energetycznego będzie to pierwsza, duża inwestycja
z udziałem zagranicznych firm od momentu wprowadzenia sankcji ekonomicznych przeciwko Moskwie. Podmiot, z którym Gazprom podpisze porozumienie, otrzyma 49% udziałów w ,,Baltic LNG”. Według ekspertów najważniejszym elementem umowy będzie zapis dotyczący dostarczenia Rosjanom technologii do skraplania gazu na dużą skalę. Źródła z branży gazowniczej, na które powołuje się ,,Kommiersant”, twierdzą że dokument może zostać podpisany już podczas Forum Ekonomicznego w Petersburgu. Zarówno przedstawiciele Shella, jak i Gazpromu odmówili komentarza w sprawie.

,,Baltic LNG” to projekt dotyczący budowy gazoportu w rejonie Petersburga. Jego początkowa wydajność miałaby wynosić 10 mln ton surowca rocznie z możliwością zwiększenia do 15 mln ton. Pierwsze dostawy LNG zaplanowano na IV kwartał 2020 roku. Koszt projektu szacuje się na około 1 bln rubli.

Reklama

Komentarze

    Reklama