Reklama

Portal o energetyce

RWE uruchomiło farmę wiatrową Nawrocko koło Szczecina

Fot. RWE
Fot. RWE

RWE oddało do użytku farmę wiatrową w Nawrocku koło Szczecina. Park wiatrowy o mocy ok. 7 MW będzie dostarczać zieloną energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 15 tys. gospodarstw domowych.

Budowa trzech turbin wiatrowych Nordex (typ N117) rozpoczęła się blisko rok temu i dobiegła końca w kwietniu br. Farma wiatrowa Nawrocko jest częścią klastra obejmującego istniejące elektrownie wiatrowe Wysoka I i II. 25 turbin wiatrowych o łącznej mocy ok. 62 MW będzie obsługiwanych i serwisowanych przez jeden i ten sam zespół RWE. 

RWE Renewables będzie zarządzać 12 lądowymi farmami wiatrowymi o łącznej mocy 380 MW. - Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla rozbudowy naszej działalności i cieszę się z wymiernych postępów osiąganych przez nas zespół – mówi Anja-Isabel Dotzenrath, CEO RWE Renewables. – Polska należy do naszych głównych rynków w Europie i chcielibyśmy się przyczynić do rozwoju energetyki wiatrowej w Waszym kraju, i to zarówno w obszarze lądowych, jak i morskich elektrowni wiatrowych – dodaje. 

W październiku 2019 r. spółka RWE Renewables nabyła serię czterech morskich projektów budowy farm wiatrowych w polskiej, środkowej części Bałtyku, realizując tym samym swoje plany wejścia na polski rynek offshore i rozbudowy działalności w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Te cztery projekty, które znajdują się na różnych etapach rozwoju, są zlokalizowane na Ławicy Słupskiej na Morzu Bałtyckim. 

W najbliższych latach będą prowadzone dalsze prace rozwojowe, a budowa może się rozpocząć już w 2023 r.. – Polski rynek oferuje duży potencjał w zakresie morskiej energii wiatrowej, a my proponujemy obecnie obiecujące projekty o łącznej mocy 1,8 GW. Jesteśmy w pełni zaangażowani w inwestowanie w morską energetykę wiatrową w Polsce ze względu na jej znaczące korzyści dla polskiej gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa. – podkreśla Anja-Isabel Dotzenrath. 

RWE ze swoim portfelem farm wiatrowych i fotowoltaicznych o mocy ok. 9 GW jest jednym z największych podmiotów na rynku energetyki odnawialnej. Do roku 2022 spółka zamierza zainwestować w dalszą rozbudowę odnawialnych źródeł energii 5 mld euro netto, a suma ta może jeszcze znacznie wzrosnąć w wyniku udziału partnerów. Plany rozwoju RWE koncentrują się na kluczowych rynkach w Europie i Ameryce Północnej oraz w regionie azjatycko- pacyficznym.

Reklama

Komentarze

    Reklama