Reklama

Elektroenergetyka

Rosyjski sąd odrzucił wniosek Siemensa o unieważnienie sprzedaży turbin

Fot. www.energy.siemens.com
Fot. www.energy.siemens.com

Sąd Arbitrażowy w Moskwie odrzucił w czwartek pozew niemieckiego koncernu Siemens o unieważnienie sprzedaży Rosji turbin gazowych, które zostały dostarczone na zaanektowany Krym.

Siemens twierdzi, że ma dowody na to, iż cztery turbiny, które dostarczył spółce Technopromeksport z państwowej grupy Rostiech w celu realizacji projektu na Półwyspie Tamańskim w Kraju Krasnodarskim, zostały nielegalnie - wbrew warunkom kontraktu - przetransportowane na Krym. 

Koncern domagał się uznania za bezprawną transakcję, w ramach której najpierw joint venture Siemensa (czyli producent turbin) podpisało kontrakt z OAO Technopromeksport, a potem ta druga spółka podpisała umowę z OOO Technopromeksport.  

W sierpniu moskiewski sąd arbitrażowy odrzucił wniosek Siemensa o zwrot turbin. Rostiech proponował Siemensowi odsprzedanie elementów, lecz koncern propozycję tę odrzucił. 

W reakcji na aneksję ukraińskiego Krymu przez Rosję w 2014 roku UE nałożyła na nią sankcje, zabraniające osobom indywidualnym i firmom dostarczania takich urządzeń jak turbiny gazowe na zajęty bezprawnie półwysep.

(PAP/jk)

Reklama

Komentarze

    Reklama