Reklama

Ropa

Rosyjski minister: możliwe dziesiątki lat niskich cen ropy

Rosyjscy ministrowie ostrzegają przed długotrwałym spadkiem cen ropy. W ślad za ich deklaracjami rząd FR rozpoczyna przygotowania do cięć budżetowych. 

Według ministra rozwoju gospodarczego Rosji Aleksieja Uljuklajewa „okres niskich cen ropy naftowej może trwać dziesiątki lat”. Polityk poinformował o tym podczas Forum „Gaidar 2016” odbywającego się w Rosji.

Bardziej wstrzemięźliwy w wypowiedziach był minister finansów Rosji Anton Siluanow. Jego zdaniem w najbliższej przyszłości ceny ropy nadal będą wykazywać tendencję spadkową dopóki produkcja surowca nie zostanie zredukowana w wymiarze globalnym.

Zdaniem Wiedomosti rosyjskie ministerstwa przygotowują scenariusze funkcjonowania na wypadek średnich cen ropy rzędu: 25, 35 i 45 $ za baryłkę. Działania te zostały podjęte z polecenia wicepremiera Igora Szuwałowa.

Reuters informuje natomiast, że trudna sytuacja na rynkach naftowych zmusi Rosję do 10% cięć budżetowych. Według źródła agencji nie obejmą one jednak obowiązków regulacyjnych państwa, pensji sektora budżetowego i sfery obronności. 

Zobacz także: Morgan Stanley: Ropa stanieje przez mocnego dolara

Komentarze