• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

Rosja: Rusza budowa mostu energetycznego z Krymem

  • Ilustracja: NASA

Wraz z początkiem kwietnia br. ruszy budowa mostu energetycznego, który połączy okupowany Krym z Federacją Rosyjską. Pod koniec 2015 r. powinien być gotowy do użytku pierwszy etap tego projektu tj. oddanie linii o mocy 300 – 350 MW.

Jak informuje spółka Rosseti na początku kwietnia br. ma rozpocząć się układanie kabla wysokiego napięcia z rosyjskiego Kubania na półwysep krymski. Do końca 2015 r. powstanie tym sposobem linia o mocy 300 – 350 MW, która będzie stanowić pierwszy etap projektu budowy mostu energetycznego łączącego nowy nabytek terytorialny Rosji z trzonem państwa. Drugi etap, który ma zakończyć się w 2017 r. przewiduje budowę linii o mocy 800 – 840 MW. 

W połowie marca br. agencja Tass powołując się na słowa Siergieja Aksjonowa rządzącego Krymem z nadania rosyjskiego okupanta informowała, że rządowa strategia rozwoju społeczno – gospodarczego półwyspu przewiduje, iż będzie on niezależny energetycznie od Ukrainy za około 5 lat. Oprócz powstania mostu energetycznego planuje się także budowę elektrowni pod Symferopolem, która miałaby zaspokajać 20% zapotrzebowania energetycznego okupowanego przez Rosję obszaru.

Komentarze