Gaz

Rosja obcina dotacje dla Donbasu: 60% ludności bez dostaw energii

Jak informuje Dmitrij Tymczuk, ukraiński ekspert wojskowy organizacji „Opór Informacyjny”: już 67% mieszkańców okupowanego przez Rosję Donbasu przestało mieć dostęp do podstawowych usług publicznych takich jak dostawy energii elektrycznej czy gazu ziemnego.

Zjawisko ma związek z procesem urentownienia funkcjonowania pararepublik utrzymywanych przy życiu przez rosyjską armię na terytorium Ukrainy. Według Tymczuka tzw. Doniecka Republika Ludowa zaprzestała świadczenie usług publicznych obywatelom, którzy nie uiszczają płatności za media. Ze względu na stopień zniszczeń wojennych i ubóstwa Donbasu bez dostaw energii elektrycznej i gazu pozostaje obecnie 65-67% ludności.

Jak informuje analityk działania tzw. Donieckiej Republiki Ludowej mają związek z poleceniem jakie otrzymały z Rosji. Moskwa nakazała pararepublice obciąć system dotowania dostaw mediów o 45-50%. Władze separatystyczne zdecydowały nie tylko o zwiększeniu ściągalności opłat za dostawy energii elektrycznej i gazu, ale także o ograniczeniu programów odbudowy sektora publicznego i produkcji – w tym transportu. 

Warto przypomnieć o tym, że rosyjski Gazprom dostarczał gaz do okupowanej części Donbasu "za darmo" w ramach "pomocy humanitarnej". Kosztami próbował następnie obciążyć władze ukraińskie twierdząc, że wchodzą one w skład umowy długoterminowej na dostawy surowca na Ukrainę.

Zobacz także: Rosja: Energetyczna pomoc dla Donbasu

 

Komentarze