• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Rosja i Arabia Saudyjska bliskie porozumienia w sprawie cen ropy?

Prezydent Rosji, Władimir Putin, oraz wicepremier Arabii Saudyjskiej, książę Muhammad bin Salman, spotkali się przy okazji szczytu G20 w Chinach (dwudziestu największych gospodarek świata – przyp. red.) by omówić bieżącą sytuację na rynkach naftowych. 

O rozmowie jaką odbyli politycy poinformował sekretarz prasowy rosyjskiej głowy państwa – Dmitrij Pieskow.

"Putin i Salman omówili współpracę w obszarze ropy naftowej. Dyskusja dotyczyła również kooperacji w obszarach związanych z finansami, zaawansowanych technologii, w tym WTO (Światowej Organizacji Handlu – przyp. red.)"- stwierdził Pieskow.

Zdaniem agencji Ria Novosti wicepremier Muhhamad ibn Salman po rozmowie z prezydentem Władimirem Putinem poinformował także, że „Rijad chciałby wraz z Moskwą, aby udało się uniknąć negatywnego scenariusza na Bliskim Wschodzie”.

Cena baryłki ropy naftowej typu Brent utrzymuje się od wielu miesięcy na poziomie 50 $ (maksimum miesięczne to 51,19 $). To spory problem dla gospodarek uzależnionych od eksportu tego surowca. Najbardziej dramatycznym tego przykładem jest Wenezuela, która pogrąża się w chaosie.

Podczas mającego odbyć się we wrześniu Międzynarodowego Forum Energetycznego w Algierze planowane jest kolejne spotkanie krajów OPEC (to kartel odpowiedzialny za większość globalnej produkcji ropy naftowej – przyp. red.). Jego celem ma być podjęcie działań mających na celu zamrożenie ceny ropy naftowej. Może to być trudne do osiągnięcia, biorąc pod uwagę partykularne interesy niektórych państw eksportujących ropę naftową np. Iranu.

Zobacz także: Nowy szczyt OPEC. Czy uda się zamrozić produkcję ropy?

Komentarze