Reklama

Elektroenergetyka

Rosja dostarczy prąd do Ługańskiej Republiki Ludowej

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Rosja dostarczy do Ługańskiej Republiki Ludowej energię elektryczną. Decyzja została podjęta w konsekwencji wstrzymania przez ukraińskiego operatora przesyłu prądu do obwodu Ługańskiego w związku z brakiem płatności ze strony separatystów.  

Agencja powołała się na przedstawiciela prezydenta Rosji w grupie kontaktowej ds. sytuacji w Donbasie Borysa Gryzłowa.

Gryzłow powiedział, ze ukraińska decyzja odcięcia dostaw prądu do regionu była umotywowana politycznie i naruszyła delikatne porozumienie pomiędzy Kijowem a prorosyjskimi separatystami, kontrolującymi region od 2014 roku.

Zobacz także: Ługańska Republika Ludowa bez prądu

Z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił, że przerywając dostawy prądu do Ługańskiej Republiki Ludowej Ukraina dokonała kolejnego kroku w kierunku oderwania się tego terytorium.

"Jest to krok, który jest sprzeczny z duchem porozumień w Mińsku i nie przybliża nas do ich realizacji, a wręcz odwrotnie - oddala nas od ostatecznego celu" - powiedział Pieskow.

Ukrenerho we wtorek całkowicie wstrzymał dostawy prądu do części obwodu ługańskiego, tłumacząc, że przyczyną są ogromne długi na zużytą energię. Wcześniej wiceminister ds. terytoriów okupowanych Heorhij Tuka oświadczył, że zadłużenie ŁRL i Donieckiej Republiki Ludowej wobec ukraińskich elektrowni wynosi łącznie 11 mld hrywien (ok. 1,6 mld złotych).

Krzysztof Nieczypor / PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama