Reklama

Ropa

Rosja: Chcemy naftowo-gazowej współpracy z Arabią Saudyjską

Fot. ビッグアップジャパン / Flickr
Fot. ビッグアップジャパン / Flickr

Przewodnicząca rosyjskiej Rady Federacji, Walentina Matwijenko, wyraziła nadzieję, że współpraca Arabii Saudyjskiej i Rosji w sektorze naftowym będzie kontynuowana - skutkując stabilizacją cen ropy.

Matwijenko zakończyła w poniedziałek dwudniową wizytę w Arabii Saudyjskiej, podczas której odbyła szereg oficjalnych spotkań - m.in. z królem Salmanen Ben Abd al-Azizem. W centrum rozmów, zgodnie z oczekiwaniami, znalazły się m.in. kwestie współpracy obydwu krajów w sektorze naftowo-gazowym, zwłaszcza w kontekście realizacji zapisów tzw. porozumienia wiedeńskiego.

Zobacz także: Arabia Saudyjska poprze przedłużenie zmniejszania dostaw ropy?

„Rosja i Arabia Saudyjska działały jako gwarant wdrożenia tej umowy i jestem pewien, że ta współpraca będzie kontynuowana, ponieważ nikt nie jest zainteresowany chaotycznym rozwojem wydarzeń” - podkreślała Matwijenko. Nie ulega wątpliwości, że utrzymanie w mocy porozumienia z Wiednia byłoby korzystne dla obydwu krajów, których gospodarki są oparte w zbyt dużym stopniu o eksport „czarnego złota”. Nieoficjalne źródła mówią, że Królestwo poprze prolongatę ograniczeń produkcyjnych, obowiązującą od początku roku.

W tym kontekście warto również przypomnieć, że w końcówce marca br. agencja Fitch obniżyła rating Arabii Saudyjskiej z poziomu AA- z perspektywą negatywną do poziomu A+ z perspektywą stabilną. Przyczyną było niezadowalające tempo zmniejszania zależności od sprzedaży ropy naftowej oraz pogarszająca się sytuacja budżetowa Królestwa.

Reklama

Komentarze

    Reklama